Modern környezetben a tudományos profilok

Látványos fejlesztésen esett át a Debreceni Egyetem kutatóinak és egyes egységeinek tudományos profil-szolgáltatása, a Tudóstér, melynek célja az eredmények átfogó bemutatása. Az elvégzett korszerűsítésnek köszönhetően modernebb, könnyebben használható rendszer jött létre.

Az egyetem arculatához illeszkedő, letisztultabb megjelenést kapott a szolgáltatás, melynek névhasználata is egyszerűsödött. Emellett a legfontosabb funkciók gyorsabb eléréséhez szükséges, könnyebben navigálható menüstruktúra jött létre a február 3-tól, hétfőtől elérhető új Tudóstér felületén. 

A fejlesztésnek köszönhetően a kutatói kapcsolati hálót, statisztikát megmutató, átláthatóbb kutatói profiloldalak készültek, melyek lehetővé teszik a legfontosabb információk gyorsabb elérését. Emellett a statisztikai oldal dinamikus, informatív adatvizualizációval egészült ki, ezáltal követhetőbbé vált a kutatók és az egyetem tudományos teljesítménye.

A Tudóstér menüpontjaiban mostantól a kutatók személyes vagy az egyetemi egységek profiljai között is lehet keresni, böngészni, a statisztika modul segítségével pedig a Debreceni Egyetem tudományos teljesítményét évenkénti lebontásban, különböző grafikonok és táblázatok, interaktív statisztikai diagramok használatával lehet tanulmányozni. Mindez lehetővé teszi a kutatók és az adminisztrátorok számára, hogy mélyebb betekintést nyerjenek az adatokba és könnyebben hozzáférjenek a szükséges információkhoz. 

Újdonság az is, hogy megjelentek a szűrhető publikációs listák, a felhasználók mostantól testre szabhatják a nyomtatandó listákat, kiválaszthatják, hogy mely adatokat szeretnék megjeleníteni vagy pdf formátumban letölteni. 

Fazekas-Paragh Judit Éva, a DEENK Kutatástámogatási Osztályának vezetője a fejlesztéssel kapcsolatban kiemelte: az új Tudóstér hozzájárulhat a Debreceni Egyetem jövőbeni tudományos eredményességéhez.

- A kutatások sikeressége szempontjából kulcsfontosságú a láthatóság, hiszen az eredmények megosztása és elérhetősége alapvetően befolyásolja az együttműködési lehetőségeket, az idézettséget és a tudományos közösségben való jelenlétet. A Tudóstér megújítása nem csupán egy technikai fejlesztés, hanem egy olyan eszköz, amely még hatékonyabban segíti a Debreceni Egyetem kutatóit abban, hogy munkájuk szélesebb körben ismertté váljon – tette hozzá az osztályvezető.

Az új rendszer lehetővé teszi a publikációk RIS formátumban való letöltését is, ezzel csökkenthetők az adminisztratív terhek, a kutatók így több időt fordíthatnak a tudományos munkájukra. 

A Tudóstérben jelenleg 4941 személyes és 662 egységprofil, 98 225 közlemény, 23 762 open access érhető el. A szolgáltatással kapcsolatban további információ a publikaciok@lib.unideb.hu e-mail címen kérhető.

Sajtóközpont - BZ