Az AI Transformation Konferencián a Debreceni Egyetem Informatikai Kar munkatársai, Hajdu András dékán és Harangi Balázs, az Adattudomány és Vizualizáció Tanszék tanszékvezető-helyettese szervezésében zajlott a Domain-Specific AI Solutions című kiállítás szekció, melyhez kötődően Hajdu András plenáris előadást is tartott AI-Based Research in a Multidisciplinary Academic Environment címmel. Az előadás alapvetően az egyetem multidiszciplináris voltát mutatta be kiemelve néhány területet, ahol a MI egyre nagyobb szerepet kap.
A mesterséges intelligencia forradalmasítja a termékeket, folyamatokat és stratégiákat, új képességeket és jelentős teljesítményjavulást eredményez a gazdaság, az üzleti és a mindennapi élet számos területén. Ezt hangsúlyozta a tudományos előadásokkal párhuzamosan zajló szakmai és technológiai kiállítás, a Chinese-Hungarian AI Innovation Summit, ahol kínai cégek, egyetemek és kutatóközpontok mellett a magyar mesterséges intelligencia-fejlesztés meghatározó kutatócsoportjai és vállalatai is részt vettek. A DE Műszaki Kar és Informatikai Kar képviselői összesen 14 innovációs poszteren mutatták be legújabb MI-alapú fejlesztéseiket, amelyekért elnyerték a legjobb kiállítónak járó díjat. A kiállítók között szerepeltek még a Debreceni Egyetem más egységei is, így a Biomechanikai Laboratórium, a Gyógyszerésztudományi Kar, valamint a Multimédia és E-learning Technikai Központ.
A rendezvény lehetőséget biztosított kapcsolatépítésre, networkingre, illetve konkrét együttműködési és üzleti tárgyalásokra a kiállítók, vezető kínai befektetők és a világ 44. legjobb egyetemeként számontartott Kínai Hongkongi Egyetem Shenzheni Kutatóintézetének delegációja között. A találkozó célja magyar és kínai kutatások alapján közös innovációs, befektetői és üzleti projektek indítása, koordinálása volt.
A Debreceni Egyetem – egyetlen magyar intézményként – tagja az Egy Övezet – Egy Út kezdeményezés partneregyetemi hálózatának, a University Network for Research Collaboration (iUNRC) szervezetnek. Ehhez kapcsolódóan közös munkát folytat a Shenzheni Kutatóintézettel, a kiállításon bemutatott projektek közül többhöz is közös pályázatot terveznek, ami egyedülálló az akadémiai világban. Cél a két intézmény közötti nemzetközi kutatói együttműködés erősítése a tudomány, a technológia és az innováció területén, hozzájárulva a két ország tudományos, valamint technológiai fejlődéséhez.
A mostani rendezvény a témában szeptemberben, Japánban megkezdett távol-keleti kapcsolatépítési stratégiához is kapcsolódik, ahol a Chou Egyetem által szervezett nemzetközi IEEE CogInfoCom 2024 konferencián a DE is több szekciót vitt. A japán eseményen a Műszaki és az Informatikai Kar által bemutatott valamennyi MI-fejlesztéssel kapcsolatos projektötletet a szervezők együttműködésre alkalmasnak találták, valamint mindkét érintett kar, továbbá a Gazdaságtudományi Kar is együttműködési megállapodást kötött a Chou Egyetemmel.
Sajtóközpont