A Felnőtt Pszichiátriai Osztály Nappali Kórháza 1991 óta működik a Debreceni Kenézy Gyula Egyetemi Kórházban. Itt elsősorban fiatal pszichotikus betegek vesznek részt a rehabilitációban, az utókezelésben.
- Ők pszichotikus állapotban kerülnek be a fekvőbeteg osztályra, a valósággal való kapcsolatuk megváltozik, hallucinációkkal, rossz gondolatokkal, téveszmékkel élnek. Amikor a kezelés során eljutnak egy stabilabb állapotba, saját döntésből vállalhatják ezt a rehabilitációs programot, a kezelőorvosuk javaslata alapján – ismertette Szatmári Éva pszichiáter.
Nagyon fontos, hogy egyénre szabják a terápiát. Minden betegnél komplex programot dolgoznak ki, de ehhez meg kell határozni a személyes célt, mert ez alapján építik fel, alakítják ki a rehabilitációs tervet. Tisztázni kell, hogy a beteg mire vágyik, mit szeretne megvalósítani az életben.
- Van, aki egy tanfolyamot szeretne elvégezni, van, aki a tanulmányait folytatná, itt fejlesztjük az ehhez szükséges készségeket. Van, aki a családjával megromlott kapcsolatát szeretné rendbe hozni, akkor bevonjuk a családot is a terápiába, és közösen dolgozunk a helyzet megoldásán. A betegeket mindenben támogatjuk – hangsúlyozta a szakorvos.
A terápia csoportfoglalkozásokból és egyéni betegvezetésből áll. Tartanak kézműves foglalkozásokat, ahol a betegek természetes anyagokkal dolgoznak, vesszőt és szalmát fonnak, agyagoznak, szőnek, varrnak.
Van úgynevezett asszertív tréning csoport, amit pszichológusok vezetnek. Ez a terápia segít a készségek fejlesztésében az érdekérvényesítés területén, hogy az életbe kikerülve a betegek könnyebben tudjanak például állásinterjún részt venni, hivatalos ügyet intézni, vásárolni.
Az utókezelés fontos része az állatasszisztált csoportterápia, a tánc-, a zenecsoport, a film klub, a színjátszó-, és az irodalmi kör, a pszichoedukáció, a traumafeldolgozó csoport. Szerveznek közös főzéseket, kirándulásokat, sportnapot.
- A sok közös program mind arról szól, hogy ki kell mozdulni, részt kell venni az életben. Demokratikus légkör jellemzi ezt a munkát, inkább partneri a viszony a betegekkel. Arra építünk, hogy ők is tevékenyen vegyenek részt a saját gyógykezelésükben és ne elszenvedjék a terápiát- mondta Szatmári Éva.
Egyénenként eltérő, hogy meddig tart a terápia, mikorra sikerül megnyugtatóan továbbengedni a beteget. Jelenleg 51-en vesznek részt a rehabilitációban, és 150-200 visszajáró beteg sorsát követik. A nővérek, a betegfoglalkoztatók, a művészeti terapeuta, az asszisztens, a pszichiáterek és a pszichológusok mellett kórházlelkész, és gyógytornász segíti a terápiát a Nappali Kórházban.
Együttműködő civil szervezetek a SANSZ alapítvány állatasszisztált terapeutái, valamint a közösségi pszichiátriai gondozó szolgálatok (Forrás Lelki Segítők Egyesülete, Lelkierő Egyesület, Balmazújváros Kistérségi Közösségi Szolgálat), amelyek a gondozottak kinti világban való további haladásukat, alkalmazkodásukat segítik.
Sajtóiroda-CzA
A pszichotikus betegek társadalomba való visszailleszkedését segítik a Kenézy Kórház Nappali Kórházában alkalmazott terápiák. A speciális részleg egyfajta átmenet a fekvő osztályos gyógykezelés és a kinti világ között.