Az önálló Informatikai Intézet 2003-ban a Természettudományi Karból nőtte ki magát, majd egy évvel később, Pethő Attila egyetemi tanár vezetésével alakult meg az Informatikai Kar (IK). Az elmúlt húsz évben az IK arra törekedett, hogy a bővülő iparvállalati jelenlét mellett a legalaposabban kielégítse a piaci igényeket azzal, hogy olyan szakembereket képez, akik megállják a helyüket a munkaerőpiacon.
A kar alapításának huszadik évfordulóját ünneplő pénteki jubileumi eseményen Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora kiemelte, hogy nincs olyan tudományterület az intézményben, amire ne lenne hatással az informatika.
- Az egyetemen több mint tíz évvel ezelőtt alakultak ki a legfontosabb stratégiai irányok, így például megfogalmazódtak az orvos-, a gyógyszerész- és az egészségtudományok főbb céljai, jelentősen megerősödött az intézmény agrár- és élelmiszeripari profilja, valamint felgyorsult a műszaki tudományterület is. Két meghatározó elem szövi át valamennyi tudományt és fejlesztést az egyetemen: egyrészt a gazdaságtudomány, másrészt az informatika. Amit ez utóbbi mára elért, az egészen fantasztikus, hiszen ennek a tudománynak valamennyi ága jelen van mindenben, ami az intézményben történik, nincs olyan fejlesztés, amiben ne lenne benne az informatika, mely az egyetemet és a társadalmat egyaránt előrébb viszi – fogalmazott a rektor.
Az Informatikai Karon egyre nagyobb hangsúlyt kapnak az adattudományhoz, az adatfeldolgozáshoz kapcsolódó ismeretek, beleértve a mesterséges intelligenciát és a felhőtechnológiát is, sőt az IK 2020-ban a Microsoft Mesterséges Intelligencia Tudásközpontjává vált. Győry Kálmán professzor az alapításkori rektori vezetés nevében mondott ünnepi köszöntőjében arra hívta fel a figyelmet, hogy ez a húsz év egy valódi sikertörténet.
- A fejlődés indokolttá tette az egyetemi szintű informatikai oktatás és kutatás bevezetését. Az idősebb oktatók a matematikai tudásukkal, a fiatalok pedig az informatika iránti elhivatottságukkal erősítették a kart és vezették el az IK-t a sikeres vállalati együttműködésekig, a hallgatói létszám folyamatos emelkedéséig, az infrastrukturális fejlesztésekhez. Mára ez a kar a Debreceni Egyetem egyik legsikeresebb és legdinamikusabban fejlődő szervezeti egysége – emelte ki a professzor.
Pethő Attila professor emeritus, a debreceni Informatikai Kar alapító dékánja felidézte a kezdeteket és felsorolta a karrá váláshoz vezető legfontosabb mérföldköveket.
- Hosszú fejlődés eredménye volt az IK létrehozása. A komplex előkészítési folyamatokban részt vevő szakemberek munkája intézményi szempontból történeti jelentőségű. Ez az a pillanat, amikor fontos megemlékezni azokról a karalapítókról is, akik már nem lehetnek jelen a jubileumi eseményen – tette hozzá az egykori dékán.
Az informatika az élet és a tudomány minden területén jelen van. Hajdu András jelenlegi dékán szerint az IK az elmúlt két évtizedben már többször megmutatta, hogy a legmagasabb szinten képes felkészíteni a leendő szakembereket a jövő kihívásaira.
- Az informatika soha nem volt olyan sokrétű és meghatározó, mint ma. Az új szakterületek napról napra formálják a mindennapokat, a gazdasági környezetet, segítik az egészségügyet, az agráriumot, a közlekedést és az oktatást. Mi ehhez a gyorsan változó világhoz igyekszünk igazodni, új laboratóriumokat alakítunk ki, a kari kutatások segítése mellett gyakorlati tapasztalatokkal támogatjuk a hallgatókat, igyekszünk nemzetközi kapukat nyitni az oktatásban. Olyan nemzetközileg is versenyképes oktatást nyújtunk, amellyel növelhetjük az alap- és az alkalmazott kutatások színvonalát, a hazai és külföldi kapcsolatok révén pedig bővítjük a kutatási portfóliónkat. Az elvárások magasak az informatikával szemben, igyekszünk maximálisan megfelelni – mondta a kari vezető.
Csont István, a Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzat elnöke arról beszélt, hogy a húszéves Informatikai Kar hallgatói nemcsak a jövő technológiáját, hanem önmagukat és saját jövőképüket is folyamatosan fejlesztik.
- Húsz éve nagyot fordult minden, akkor még sci-fibe illő álom volt, hogy egy telefonnal ismerjük meg az egész világot, mára viszont szerves része lett az életünknek az informatika. A mesterséges intelligencia, a kiterjesztett virtuális valóság meghatározza a mindennapokat, az Informatikai Kar pedig folyamatosan azon dolgozik, hogy a hallgatók készen álljanak ezeknek a kihívásoknak a kezelésére. Olyan eszközöket és tudást kapnak, amelyekkel valódi hatást gyakorolhatnak a jelenükre és amikkel közelebb kerülhetnek a jövőképükhöz – hangsúlyozta a DEHÖK elnöke.
A jubileumi ünnepség megnyitója után felavatták az IK egyik új oktatótermét, melyet kiemelkedő szakmai tevékenysége előtt tisztelegve Arató Mátyás matematikusról neveztek el, ezzel ismerve el a szakember debreceni informatikai képzés fejlődésére gyakorolt hatását, a kar létrehozásában játszott kulcsfontosságú szerepét.
A kar egykori és jelenlegi vezetői, valamint az IK Hallgatói Önkormányzata az elkövetkező ötven évre időkapszulát helyeztek el a Kassai úti épület előtti parkban, így üzenve a jövő generációjának. Az esemény zárásaként pedig kerekasztal-beszélgetést tartottak, ahol összefoglalták a kar alapításának körülményeit, az eddigi eredményeket, valamint a jövő kihívásairól is értekeztek.
Sajtóközpont - BZ