Új, jövőbe mutató fejezet kezdődik a Műszaki Karon

Hiánypótló doktori iskola jött létre a Debreceni Egyetemen, a gépészeti tudományok iránt érdeklődő hallgatók előtt nyílik meg a lehetőség a jövőben, hogy eljussanak egy magasabb szintre. A Pekár Imre Gépészeti Tudományok Doktori Iskola két programmal és két alprogrammal várja a leendő doktoranduszokat.

A MAB Testületének 2024/7/XVII. számú határozatával támogatta a Debreceni Egyetem Pekár Imre Gépészeti Tudományok Doktori Iskola létesítésére vonatkozó kérelmét és akkreditálta az új doktori iskolát.

Csernoch László tudományos rektorhelyettes, az Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanács (EDHT) elnöke mérföldkőnek nevezte a Debreceni Egyetem életében az újonnan létrejövő doktori iskolát, amely egy nagy előrelépés a hazai mérnökképzés történetében.

- Debrecenben és a környezetében a műszaki fejlesztések, az ipari partnerek betelepülése és az azzal kapcsolatos együttműködések az utóbbi években jelentősen felgyorsultak, megerősödtek. Debrecen iparosodása különösen az autóiparban és a hozzá kapcsolódó mérnöki területeken igen jelentős. Ez egy nagy feladatot rótt a Debreceni Egyetemre, hiszen olyan műszaki képzéseket és műszaki képzési portfóliót kellett és kell felépíteni, amely kiszolgálja ezt az iparosodó várost. Ennek az egyik nagyon fontos összetevője az újonnan akkreditált gépészeti doktori iskola, amely lehetőséget teremt egyrészt a tudományos utánpótlás helyben történő még intenzívebb nevelésére, továbbá biztosítja azt a lehetőséget, hogy a kollégák Debrecenben szerezzék meg ezen a tudományterületen a habilitációt, és így a műszaki kar oktatói gárdája tovább erősödhessen, szélesedhessen – hangsúlyozta Csernoch László.

Husi Géza, a Műszaki Kar dékánja kifejtette: a doktori iskola lehetőséget teremt a mérnöki tudományok legmagasabb fokon való művelésére, és biztosítja a régióban a háromszintű (BSc, MSc, PhD) képzés folyamatosságát.

- Az iskola létrejötte nemcsak a közel 30 éves kemény munka és elkötelezettség elismerése, hanem egy új, jövőbe mutató fejezet kezdete is a Műszaki Karon. Eddig csupán két egyetemen működött az országban gépészeti doktori iskola, most mi is csatlakoztunk hozzájuk. A Járműmérnöki és Mechatronikai Intézet néhány hete nyerte el a "Kiváló Hazai Kutatási Infrastruktúra" címet, amely tovább növeli a képzés színvonalát és vonzerejét. A közelmúltban jelentették be, hogy megalakult a Debreceni Autóipari Klaszter, gyakorlatilag minden egyben áll ahhoz, hogy egy kiváló lehetőségekkel, háttérrel és eszközrendszerrel rendelkező nagyon jó doktori iskolát működtessünk azért is, hogy ki tudjuk szolgálni a helyi igényeket. Mindez lehetőséget teremt, hogy hallgatóink ne csak tanúi, hanem aktív alakítói is legyenek a jövő mérnöki innovációinak – fogalmazott Husi Géza.

A képzésre már érkeznek is a jelentkezések, nagy érdeklődés mutatkozik iránta, az előzetesen eltervezett keret vélhetően nem lesz elég, így akár meg is kétszerezhetik a helyek számát.

Két programmal (Épületgépészet, Épületenergetika Program; Integrált, Intelligens Gépészeti Rendszerek Program) és két alprogrammal (Gépészeti Folyamattervezés, Anyag- és Gépdiagnosztika Alprogram; Mechatronika, Kiber-fizikai Rendszerek Alprogram) várják a leendő doktoranduszokat. 

A Pekár Imre Gépészeti Tudományok Doktori Iskola vezetője Kalmár Ferenc, az Épületgépészeti és Létesítménymérnöki Tanszék egyetemi tanára, aki elmondta: az elmúlt évtizedekben azért dolgoztak, hogy meglegyen a háromszintű képzés, vagyis az alap- és mesterdiplomák megszerzése után a hallgatók tovább folytathassák az utat, megszerezhessék az doktori fokozatot, és kutató-fejlesztő mérnökök válhassanak belőlük.

- Karunk a gépészet területén rendelkezik a legnagyobb hallgatói létszámmal, illetve legnagyobb múlttal, ráadásul ez az a szegmens, mely az ipari szereplőkkel való együttműködések során is kiemelt jelentőségű. Az akkreditációhoz kőkemény feltételeknek kellett megfelelni, sokat tettünk azért, hogy meg tudjuk ugrani a szintet. A munkának itt közel sincs vége, sőt, az oktatóknak és a jövendőbeli doktoranduszoknak is meg kell állni a helyüket a sikeres jövő érdekében – vélekedett Kalmár Ferenc. 

A gépészeti doktori iskola  2029. december 13-ig kapta meg az akkreditációt a MAB-tól, működését a Debreceni Egyetem és a Műszaki Kar, a Gépészmérnöki Tanszék,  illetve az Épületgépészeti és Létesítménymérnöki Tanszék kutatási infrastruktúrája támogatja.

 

Sajtóközpont