A záróünnepségen Kun Ferenc, a DE Természettudományi és Technológiai Kar dékánja elmondta: nagy megtiszteltetés, hogy a TTK Kémiai Intézete rendezhette meg a rangos eseményt.
- Idén még nagyobb jelentősége van a konferenciának, hiszen a tudományos diákköri mozgalom 70 éves fennállását is ünnepeljük. Egy olyan hagyományét, amely hét évtizede kínál teret a fiatal kutatók szárnypróbálgatásainak, tehetségük kibontakoztatásának. Gyakorló oktatóként, témavezetőként mindig úgy láttam, hogy a tudományos diákkör valami különlegeset kínál. A tudományos pálya elején járva ez az a tér, ahol még valóban a szabadság és a kíváncsiság irányítja a kutatást. Itt még lehet kérdezni csak úgy és megvizsgálni valamit csak azért, mert érdekel bennünket, és ezt nem korlátozza a pályázati céloknak való megfelelés, szigorú határidők vagy publikációs kényszerek, elvárások. A TDK nemcsak egy kutatási lehetőség, hanem egy tanulási folyamat is és mindenekelőtt útkeresés. A saját tudományos érdeklődés formálódásának, az első hipotézisek megfogalmazásának, az első munkával töltött éjszakáknak, az első konferencia-izgalmaknak és igen sokszor az első kudarcoknak is az ideje. Mindez együtt építi azt a tapasztalatot, amiből később a magabiztos, kreatív és elkötelezett kutatók felnőhetnek. Úgy látom, a természettudományos utánpótlásunk kiváló kezekben van. Önök lesznek azok, akik néhány év múlva már konzulensként, oktatóként vagy kutatóként ülnek majd az OTDK konferencia zsűrijében és adják tovább mindazt a szellemiséget, amit most kaptak – fogalmazott Kun Ferenc.
Réger Mihály, az Országos Tudományos Diákköri Tanács alelnökének megítélése szerint a konferencián megtelt élettel a kémiai és vegyipari tudományterület.
- Ezt az életet vagy nevezhetjük pozitív energiának is, önök hozták ide, tisztelt hallgatók minőségi, kidolgozott munkájukkal, amelyben megmutatkozott az elkötelezettség és a lelkesedés. Idén egy teljesen új szintre sikerült emelni az OTDK digitális kommunikációját azzal, hogy online is lehetett követni az eseményeket. Az adatok szerint a Kémiai és Vegyipari Szekciót 4677 megtekintés kísérte, ami hihetetlen szám. Mondhatjuk, hogy az egész értelmiségi közeg összefog az OTDK megvalósításáért. Az elmúlt két év alatt 17 ezer intézményi pályamunka született, ebből hatezer kapott OTDK nevezést, ez kétezer témavezetőt jelent, továbbá körülbelül 11 ezer bírálatot és kétezer zsűritag munkáját foglalja magában – ismertette az alelnök, aki mindenkinek köszönetet mondott, aki valamilyen módon részt vett a konferencia szervezésében, lebonyolításában, támogatásában.
Az Országos Tudományos Diákköri Tanács 2017-ben alapította meg a Roska Tamás-díjat a tehetség elismerése és a fiatal kutatói teljesítmények megismertetése céljából. Idén Hajdu Bálint vehette át az elismerést.
Az ünnepséget a Debreceni Egyetem Könnyűzenei Intézetének produkciója színesítette, a zenei blokk után pedig kiosztották a különdíjakat, illetve a helyezettek elismeréseit.
A konferencián 182 pályamunkát mutattak be 17 tagozatban. A zsűrik javaslata alapján a főzsűri 17 első (tagozatonként egy), 18 második és 24 harmadik helyezést, valamint 32 különdíjat osztott ki. Volt egy középiskolás tagozat is, amelyben csaknem 20 középiskolás diák mutatta be a poszterét öt, előre megadott téma közül. A középiskolás résztvevőkön túl érkeztek előadók, zsűritagok, megfigyelő diákok és tanárok a határon túlról is, így a konferencia időszaka alatt több mint 300 embert látott vendégül a Debreceni Egyetem.
Skodáné Földes Rita, az OTDT Kémiai és Vegyipari Szakmai Bizottságának elnöke hangsúlyozta, hogy minden tagozatban kiváló prezentációk hangzottak el.
- Nagyon jó vitakészségről tettek tanúbizonyságot a hallgatók, amihez csak gratulálni tudok. Remélem, hogy a pályájuk során érezni fogják, hogy van haszna a tudományos diákköri munkának – bizakodott az elnök.
A konferencia zárómomentumaként Várnagy Katalin, a Kémiai és Vegyipari Szekció ügyvezető elnöke, illetve Kéki Sándor ügyvezető társelnök átadták a szekció stafétáját a Babeș-Bolyai Tudományegyetem képviselőinek.
A Debreceni Egyetem nyolc hallgatója adott elő a konferencián, akik közül négyen vehettek át díjat:
II. helyezés: Tátrai Marcell - Anyagtudomány tagozat (Témavezetők: Kalmár József, Balogh Zoltán)
III. helyezés: Kun Emese - Szervetlen és koordinációs kémia tagozat (Témavezetők: Bunda Szilvia, Kálmán Ferenc Krisztián)
III. helyezés: Peleskei Zsófia - Szerves kémia IV. tagozat (Témavezetők: Juhász László, Homolya Ágnes)
Különdíj: Bukta Balázs József - Anyagtudomány tagozat (Témavezetők: Herman Petra, Kalmár József)
Sajtóközpont