A Nyári Tudományos Tábor résztvevői betekintést nyerhetnek a Debreceni Egyetemen folyó legújabb kutatásokba, szakmai tutoraik segítségével pedig a gyakorlatban is megismerkedhetnek egy választott intézet munkájával, kutatási módszereivel.
- Remélem, hogy a táborban sok élményben lesz részük, és a kéthetes program segíti azt a döntést, hogy végül a pályaválasztásnál a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Karát válasszák. Amikor pedig a hallgatóink lesznek, részt vesznek majd a tudományos diákköri munkában, a tehetséggondozó programokban, majd a tudományos doktori munkájukat is itt végzik. Nagy szükség van az utánpótlásra, a friss gondolatokra, a kreatív, fiatalos felismerésekre, mert ez is hozzájárul egy sikeres kutatócsoport működéséhez – hangsúlyozta a Nyári Tudományos Tábor hétfői megnyitóján Németh Norbert, a DE ÁOK oktatási dékánhelyettese.
Az idei táborba 19 középiskolás érkezett, akik előadást hallhatnak például arról, hogy mit vizsgálhatunk az emberi vérből, milyen szerepe van az enzimeknek a diagnosztikában és kutatásban, melyek az alapvető laboratóriumi technikák, de a tudományos adatbázisok kezeléséről is hasznos információkat tudhatnak meg. Emellett részt vehetnek hemosztázis vizsgálatokon, hematológiai gyakorlaton is. A középiskolások a tábor végén beszámolnak tapasztalataikról társaik és tutoraik előtt.
- A tudományos nyári táborban a legmodernebb eszközöket is megismerhetik az érdeklődő középiskolások. Az egyik kolléganőm például a táborban résztvevő diákoknak a kromoszómaanalízist mutatja be, amelynél csak a vizsgálathoz szükséges program értéke tízmillió forintos nagyságrendű. A tudomány, a tudományos munka megismerésének lehetőségei itt, az egyetemi környezetben egészen mások, mint például egy középiskolai fakultáción – mondta Kappelmayer János professzor, a Sántha Kálmán szakkollégium igazgatója, a Laboratóriumi Medicina Intézet vezetője.
A Debreceni Egyetem Sántha Kálmán Szakkollégiuma 2009-ben indította el tehetséggondozó programját az élettudományok iránt érdeklődő középiskolásoknak. A diákok a tudományos programok mellett a két hét alatt számos szabadidős- és szórakoztató programon is részt vehetnek.
- A tudomány iránti érdeklődést nem lehet elég korán kezdeni. Nagy öröm látni, hogy a 2009-ben útjára indított nyári tábor ma is népszerű, sok lelkes fiatal vesz részt. A kéthetes program nem csak a leendő orvostanhallgatók motivációjában segít, hanem egy kellemes nyári időtöltés is – emelte ki Muszbek László professor emeritus, a nyári tábor alapítója.
A 35 éve létrehozott Sántha Kálmán Szakkollégium célja, hogy lehetőséget biztosítson az egyetemi képzésen túlmutató szakmai és általános műveltség megszerzéséhez, kiemelten fontosnak tartva a tehetséggondozást. A szakkollégium nevét Sántha Kálmán, a Debreceni Egyetem híres ideggyógyász professzora után kapta.
Sajtóközpont - CzA