Nemzetközi konferencia a Finsler-geometriáról

Tíz ország matematikusai vesznek részt a Debreceni Egyetemen kedden kezdődött négynapos szakmai találkozón. A hazai és a külföldi szakemberek a Finsler-geometria különböző területeiről és matematikai-fizikai alkalmazásairól tartanak előadásokat.

A Finsler-geometriáról és alkalmazásairól című szakmai programot a Debreceni Egyetem Matematikai Intézetének Geometriai Tanszéke és az MTA DAB Matematikai Munkabizottsága szervezte. A Geometria Tanszék Varga Ottó vezetésével alakult meg 1942-ben. Az eltelt több mint 80 évben jött létre és működik a mai napig a nemzetközileg is ismert és elismert debreceni differenciálgeometriai iskola. A differenciálgeometrián belül a Finsler-terek elmélete a tanszék egyik országosan egyedülálló, fő kutatási területe. 

-    A Finsler-geometria klasszikus alkalmazásainak egyike a Zermelo-féle navigációs probléma megoldása, de más alkalmazások kapcsán is felbukkan a szakirodalomban, ilyenek az erdőtüzek terjedését leíró paradigmák, a szeizmikus rezgések elmélete. A Zermelo-féle navigációs probléma megértéséhez képzeljük el, hogy egy objektum (hajó, repülőgép vagy robot) állandó nagyságú sebességgel haladhat bármelyik irányban, és tekintsük egységnyinek azt a távolságot, amit időegység alatt megtesz. Egyéb kényszer híján a kiindulási helytől egységnyi távolságra lévő pontok euklideszi köröket alkotnak. Más a helyzet azonban ha külső kényszerek hatnak, szél, lejtő vagy folyadékáramlás. Az eltolódó egységköröknek köszönhetően teljesen más metrikus viszonyok lesznek érvényesek és problémaként adódik két kiválasztott pontot összekötő legrövidebb út meghatározása. A jelenség precíz matematikai modelljének megadása a Finsler-terek világába vezet – ismertette Vincze Csaba egyetemi tanár, a DE TTK Matematikai Intézet igazgatója.   

A négynapos nemzetközi konferenciára 10 országból (Magyarország, USA, Csehország, Hollandia, India, Japán, Kína, Románia, Spanyolország, Törökország) 36 résztvevő érkezett. A témakör nemzetközileg elismert kutatói mellett az ifjabb generáció is lehetőséget kap a bemutatkozásra.  A rendezvényen több mint harminc előadás hangzik el.  


-    Az előadások egy része a legfrissebb tudományos eredményeket ismerteti. Emellett olyan prezentációkat is hallhatunk, amelyek egy-egy problémát vetnek fel, ösztönözve a résztvevőket az együtt gondolkodásra, a közös munkára.  A Finsler-geometria a múlt század elején született meg, viszonylag fiatal tudomány, ahol még bőven akadnak megoldandó problémák – mondta Vincze Csaba. 

A konferencián születésének 100. évfordulója alkalmából megemlékeznek Tamássy Lajos professzorról, a Geometria Tanszék egykori vezetőjéről is, aki a differenciálgeometria, ezen belül a Finsler-geometria világszerte ismert és elismert szaktekintélye volt, és számos jelentős eredménnyel gazdagította a témakört. 

A kedden kezdődött tudományos program péntek estig tart. 

Sajtóközpont - CzA