Modern kori történelem nemzetközi kitekintésben

Első alkalommal, hagyományteremtő szándékkal rendezett közös konferenciát Modern History Symposium címmel a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Történelmi Intézete és a toruń-i Nicolaus Kopernikus Egyetem Hadtörténeti Tanszéke. A tanácskozás elsősorban a modern kor történelmével foglalkozó szakembereknek teremtett lehetőséget arra, hogy bemutassák kutatásaik legfrissebb eredményeit.

A két egyetem történészei közötti szakmai együttműködés több mint egy évtizedes múltra tekint vissza, amely nemzetközi konferenciákon való részvétel, személyes kapcsolattartás, valamint közös kiadványok megjelentetésében valósult meg, elsősorban a középkorral foglalkozó történészek körében.

A pénteken rendezett szakmai tanácskozás ezt a már meglévő kapcsolatrendszert bővítette azzal, hogy a modern korral foglalkozó kollégákat is bekapcsolta az együttműködésbe.

- A toruń-i Nicolaus Kopernikus Egyetemmel elsőként az intézet középkorász történészei alakítottak ki szakmai kapcsolatot, amelynek kulcsfigurája egyetemünk díszdoktora, Roman Czaja professzor, a neves középkortörténész, aki már az első találkozás alkalmával felvetette az együttműködés bővítésének lehetőségét, többek között az új és legújabb kori történelem terén. Ennek első, legfontosabb állomása a mostani szimpózium – ismertette a hirek.unideb.hu portálnak a konferencia előzményeit Barta Róbert.

A DE BTK Történelmi Intézet igazgatója kiemelte: fontosnak tartja a személyes és a szakmai kapcsolatok ápolását egyaránt, amelyek tudományos szempontból mindkét fél számára ösztönzően hatnak, hiszen amellett, hogy megismerhetik egymás kutatási eredményeit, publikációik nemzetközi szinten is megjelenhetnek.

A szimpóziumon előadást tartott a belorusz történelem 1915 és 1919 közötti izgalmas, itthon alig ismert időszakáról Dorota Michaluk, a toruń-i egyetem Hadtörténeti Tanszékének professzora, a litván és a belorusz történelem kiváló szakértője, aki elmondta: a lengyel-magyar kapcsolatok régi történelmi múltra tekintenek vissza, amit tudományos szinten napjainkban is folytatni kell. Ehhez az út egymás tudományos tevékenységének megismerésén át vezet, amihez nélkülözhetetlen a személyes kapcsolattartás, amit a tervek szerint a jövőben – azon túl, hogy örömmel adnak otthont a következő évi konferenciának – bővíteni szeretnének, a már meglévő oktatói mellett többek között hallgatói mobilitással is.

A konferencián a lengyel előadók közül Krzysztof Kania professzor az 1945 utáni évek lengyel emigrációja meghatározó személyiségeinek levelezése alapján nyújtott betekintést a lengyel kommunista rendszer utolsó időszakáról, a DE BTK Történelmi Intézetéből Schrek Katalin egyetemi adjunktus balkáni témát ismertetett, ami része az általa vezetett, most induló kutatási projektnek, míg Lévai Csaba professzor kutatási területének egy szeletét mutatta be, ami az amerikai történelem első szakaszának megítéléséről szólt a Kádár-rendszer idején. 

A szimpózium angol nyelvű előadásait még ebben az évben közli a Történelmi Intézet évkönyve, a Történeti Tanulmányok legújabb kötete.

A Modern History Symposium házigazdája 2026 tavaszán Torunban a Kopernikus Egyetem lesz.

Sajtóközpont – BZs