A Csokonai Nemzeti Színház Debrecen programkínálatában ebben az évadban megszaporodott azon előadások száma, amelyek elsősorban külföldön, de nem egy esetben hazánkban is ismertek a nagyvászonról, de akad olyan is, amelynek ugyan nem készült még filmváltozata, dramaturgiájával mégis egy közkedvelt, ma is méltán népszerű filmes irányzatot vetített elő már születésekor. Váró Kata Anna Deszkákra álmodott filmek című írása a kiadvány Színház rovatában olvasható.
Gáborjáni Szabó Botond: Széphalom, Debrecen és egy „szabados bosszú”. Miért tette „kapóssá” Kazinczy Ferenc Sylvester Grammatikáját? című tanulmánya a nyelvújítás korának egyik heves elvi küzdelmét és annak utóéletét dolgozza fel, amelynek köszönhetően Csokonai és a népinek mondott irányzat végül megérdemelt helyére került irodalmi kánonunkban.
A Debreceni Egyetemen, illetve jogelőd intézményeiben az űrkutatás csaknem fél évszázados múltra tekint vissza, mutatva, hogy az intézmény már a kezdetektől aktívan bekapcsolódott a világűr megismerését célzó nemzetközi erőfeszítésekbe. Csernoch László fiziológus, tudományos rektorhelyettes írása a Tudományos élet hírei között olvasható. Ugyanitt található Bodrogi Ferenc Máté összegzése a Bölcsészettudományi Kar Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézet őszi szemeszteréről.
A Könyvszemle rovatban a debreceni Fazekas Mihály Gimnázium történetét dolgozza ifj. Barta János, míg Papp József: Debrecen, a jövő városa – Városkép történelmi háttérrel című, a város építészeti örökségét ismertető kötetét Bazsa György írása mutatja be.
A Debreceni Szemle 33. évfolyamának 1. száma ide kattintva olvasható.
Sajtóközpont – BZs