Megemlékezés Tisza István szobránál

Koszorúzással tisztelgett egykori névadója, gróf Tisza István Főépület előtt álló szobránál a Debreceni Egyetem (DE). Az egykori miniszterelnök halálának évfordulója alkalmából pénteken rendezett ünnepi eseményen Szólláth Tibor, az intézményt fenntartó alapítvány kuratóriumi tagja és Csont István, a DE Hallgatói Önkormányzatának (HÖK) elnöke mondott beszédet.

- Tisza István mártírhalált halt miniszterelnökünk emléke előtt tisztelgünk a mai napon. Nekünk itt, Debrecenben különösen sokat jelent és mindig is sokat jelentett Tisza István és mindaz, amit a személye megtestesített. Tisza István erőfeszítései nélkül a Debreceni Magyar Királyi Tudományegyetem meg sem alakulhatott volna 1912-ben – emelte ki Szólláth Tibor.

A Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumának tagja hangsúlyozta: egyetemünk alapítása óta többször is kifejezte háláját az egykori miniszterelnöknek. 1921-ben az intézmény felvette Tisza István nevét, és 1945-ig Debreceni Magyar Királyi Tisza István Tudományegyetemként működött. 1926. október 17-én pedig felavatták Tisza István köztéri szobrát, Kisfaludi Strobl Zsigmond alkotását a klinikai felvételi épület előtt.

- Ez az a szobor, amely megújulva 2016-ban az egyetemi Főépület előtt kapott helyet, és azóta a 2018-ban mellette felállított Klebelsberg Kunó szoborral együtt hirdeti a magyar tudomány, a minőségi felsőoktatás és az egyetemes emberi értékek iránti elkötelezettséget és bátor kiállást – fogalmazott a szónok.

- Úgy halt meg, ahogy élt. Őszintén, bátran, tiszta lelkiismerettel. Halála pótolhatatlan űrt hagyott maga után és az általa képviselt rend helyébe zűrzavar, politikai bizonytalanság és a belső rend felbomlása lépett. Emléke azonban velünk maradt, Debrecen és a Debreceni Egyetem sohasem fogja elfelejteni államférfiúi nagyságát és mindazt, amit Tisza Istvánnak köszönhet – zárta ünnepi köszöntőjét Szólláth Tibor.

Csont István, a Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzatának elnöke beszédében kiemelte: Tisza István kegyetlen és tragikus halálát követően hamar megkezdődhetett politikai rehabilitációja, így rövidesen mindenki számára egyértelművé vált, hogy egy, a hazája iránt elkötelezett államférfi vált a merénylet áldozatává.

- Vitathatatlanul nagy szerepet játszott ebben a rehabilitációs folyamatban gróf Klebelsberg Kunó vallás- és közoktatásügyi miniszter, aki személyesen is jelen volt a néhai miniszterelnök első köztéri szobrának avatásán. Oktatási miniszterként ő már időben felismerte az akadémikusként a tudományok iránt is elkötelezett Tisza István emberi nagyságát és elkötelezettségét a magyar nép érdekeinek védelme mellett – mondta Csont István.

- Itt, a Debreceni Egyetemen Tisza István személyében nemcsak a hajdani miniszterelnököt gyászoljuk, de a Református Kollégium öregdiákját és a debreceni felsőoktatás mindig készséges pártolóját, patrónusát is – emelte ki a szónok.

- Gróf Tisza István szobra mára újra megérdemelt helyen áll, hiszen 2016-ban a Debreceni Egyetem Szenátusa – a Hallgatói Önkormányzat előterjesztésére – döntött a miniszterelnök hányattatott sorsú szobrának felállításáról a Főépület előtt. Az emlékmű ma már figyelemmel követheti, miként fejlődik Tisza István szeretett városa és a hajdan róla elnevezett intézmény is – zárta beszédét Csont István.

Az ünnepségen az egyetemi méltóságok mellett országos, megyei és városi szervezetek vezetői, képviselői is megjelentek, hogy elhelyezzék az emlékezés és tisztelgés koszorúit az 1918. október 31-én meggyilkolt Tisza István szobránál.

A megemlékezés a Szózattal zárult a Magyar Honvédség 5. Bocskai István Lövészdandár Debrecen Helyőrségi Zenekara előadásában az egyetem előtti téren.

Sajtóközpont - BZs