A Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar Professor Emeritusát, az I. sz. Belgyógyászati Klinika volt vezetőjét, a Debreceni Orvosi kamara egykori elnökét, számos magas rangú díj és kitüntetés birtokosát a Debreceni Egyetem, valamint az Általános Orvostudományi Kar saját halottjának tekinti.
Kakuk György 1938. augusztus 7-én született Ricsén.
Egyetemi tanulmányait 1962-ben fejezte be egyetemünkön „summa cum laude” minősítéssel. Egyetemi évei során 1959-1962 között a Kórbonctani Intézetben volt diákkörös és Endes professzor irányítása alatt kapcsolódott be az orvostanhallgatók gyakorlati oktatásába, mint csoportvezető. 1962-ben a Petrányi professzor vezetése alatt álló II. sz. Belklinikán kapott állást.
1973-ban klinikai adjunktusnak nevezték ki. 1978-ban kandidátusi fokozatot szerzett. 1979-ben egyetemi docens, 1989-ben egyetemi tanárrá nevezték ki. 1994-2003. között az I.sz. Belgyógyászati Klinika igazgatója volt. 2000-2003. között mint klinikaigazgató a Nephrológiai Tanszék vezetője. 2008-tól Professor Emeritusként vett részt a klinika munkájában.
Oktatói és kutatói munkássága a belgyógyászathoz, s ezen belül is elsősorban a klinikai nephrologiához kapcsolódik.
Nevéhez fűződik egyetemünkön a nephrologiai, s ezen belül is a dialízis osztály megszervezése, a régi és az új Művese Állomás felépítése és munkájának irányítása. A vezetése alatt álló osztályon az elmúlt évtizedekben a nephrologusok generációi nőttek fel, amely osztály később tanszékké alakult és az 1990-es években a hazai nephrologia zászlós hajójává vált. 1976-ban nephrologiai integrált jegyzetet írt, amely két kiadást ért meg. 2003-ban jelent meg az 1170 oldalnyi terjedelmű „Klinikai Nephrologia”c. könyv, amelynek főszerkesztője. Számos oktatással kapcsolatos könyvet, könyvfejezetet írt.
1994-2003 között az I. Belklinika igazgatójaként nagy hangsúlyt fektetett a graduális és a posztgraduális oktatás tárgyi és személyi feltételeinek a fejlesztésére. A klinika új nyugati szárnyában modern oktató szobát alakított ki, belső zártláncas TV rendszerrel és modern oktatástechnikai eszközök beszerzésével. Nevéhez fűződik a Debreceni Nephrologiai Napok évenkénti megrendezése. Tíz éven át volt ennek a posztgraduális országos hírű és jelentőségű továbbképző rendezvénynek az elnöke.
Elnöke volt a belgyógyász szakorvosképzés grémiumának. Négy alkalommal szervezte meg a Debreceni Belgyógyászati Napokat, amely egyben országos, szakmai szintentartó tanfolyam is. Számos helyen és alkalommal tartott továbbképző előadásokat nephrologiai témákból. Tagja volt az Országos Nephrologus Szakképesítő és a Belgyógyászati Szakvizsga Bizottságnak.
2003-2005 között a Nyíregyházi Egészségügyi Főiskola Ápoló Szakát irányította és oktatta a belgyógyászatot. 2001-2004 között a Sántha Kálmán Szakkollégiumának volt oktató elnöke.
Az 1980-as években szabad idejét gyakran töltötte tanítványai társaságában, s szervezett számukra közös külföldi és hazai kirándulásokat, így pl. a Felvidékre, Erdélybe.
A Magyar Nephrológiai Társaság, a Magyar Belgyógyász Társaság, az Északkelet-Magyarországi Belgyógyász Szakcsoport, DAB Nephrológia és Hypertonia Munkabizottság, Magyar Hypertonia Társaság, Magyar Immunológiai Társaság tagja volt. A Magyar Nephrológiai Társaság alelnöke volt. Az Északkelet-Magyaroszági Belgyógyász Szakcsoport elnöki és a DAB Nephrológiai és Hypertonia Munkabiztosság elnöki tisztjét töltötte be. Többi hazai szakmai társaság vezetőségi tagja volt. Ezen kívül tagja volt a European Society of Nephrology-nak és vezetőségi tagja volt a Duna Geselschaft für Nephrologie-nak.
Számos külföldi tanulmányútja során széleskörű tudományos együttműködést épített ki.
Munkásságát számos kitüntetéssel és díjjal ismerték el. 1973-ban a Magyar Tudományos Akadémia Pályadíjat, 1975-ben az Oktatásügy Kiváló Dolgozója díjat, 1976-ban a Magyar Egészségügyi Felsőoktatás érdekében végzett eredményes munkáért díjat, 1979-ben Universitatspreis 2. stufe díjat, 1981-ben a Munka Érdemrend Ezüst Fokozatát, 1998-ban a Debreceni Egyetem Oktatói Ezüstplakettjét, 1999-ben Korányi Sándor Díjat, 2001-ben Kiváló Oktató díjat, 2001-ben Markhot Ferenc díjat, 2003-ban a Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztjét, a Pro Fakultate díjat, Petrányi Gyula díjat és 2005-ben a Magyar Nephrologiért Életműdíjat kapta.
Kakuk Professzor Úr élete során igyekezett tudását tanítványainak átadni és az alapos mindenre kiterjedő betegellátás folyamatát megtanítani. Távozásával tanítványai, munkatársai körében nagy űrt hagyott maga után. Emlékét megőrizzük és az általa oktatott ismereteken keresztül továbbra is jelen lesz a mindennapi munkánkban.
Debrecen, 2018. június 21.
Paragh György
egyetemi tanár
intézetigazgató