Csaknem ötven nonprofit és profitorientált cég vett részt abban a kutatásban, melyet azért készített el a Gazdaságtudományi Kar, hogy kiderüljön, milyenek a karral kapcsolatba került vállalatok együttműködési szándékai hosszú és rövid távon.
- A felmérés alapján úgy tűnik, hogy az oktatás területén hosszútávra terveznek a cégek, és komoly együttműködési szándékuk van a GTK-val. A megkérdezett vállalatok stratégiailag fontos szempontnak tartják a jól képzett munkaerőt, ezért egyre többen kínálnak diákmunkát, szakmai gyakorlati helyet a hallgatóknak, de szívesen részt vennének a duális képzésben is. A kutatás egyik érdekes eredménye volt, hogy kiderült, már a külföldi hallgatóink iránt is érdeklődik a vállalati szektor – összegezte a felmérés eredményét Szakály Zoltán, a GTK tudományos és stratégiai dékánhelyettese a kar vállalati partnereinek rendezett pénteki fórumon.
A rendezvényen mondott beszédében Szilvássy Zoltán rektor kifejtette: a Debreceni Egyetem vállalati együttműködési rendszere kiemelkedő a hazai, sőt a külföldi felsőoktatási intézmények között is.
- A Debreceni Egyetem abban különbözik a többi felsőoktatási intézménytől, hogy nagyon strukturált körülötte a vállalati együttműködési rendszer. Ezt az aktivitást 7-8 éve kezdte el az intézmény ágazati klaszterek formájában. Az együttműködések sikerességét általában az ipartelepítési szándék és a pénzintézetek belépése jelzi akár az infrastruktúra-, akár a projektfinanszírozás terén. Ezt mi már elértük, így most már csak a kapcsolatrendszerek finomítására van szükség, erre kiváló alkalom ez a mai fórum – hangsúlyozta Szilvássy Zoltán.
Bács Zoltán kancellár szerint a Debreceni Egyetem nemzetközi és regionális hatása egyértelmű, hiszen az intézmény nemcsak Debrecenben működik, hanem számos más településen van képző-, kutató-, és telephelye, köztük Hajdúböszörményben, Nyíregyházán, Kisvárdádán, Kisújszálláson és Újfehértón. Az intézmény több tízezer hallgatója pedig az oktatás révén viszi a Debreceni Egyetem jó hírét hazában és külföldön egyaránt.
- Egyre több pozitív visszajelzésünk van a vállalatoktól, és örülünk annak, hogy a hallgatóink nagyon hamar el tudnak helyezkedni. Fontos feladatunk azonban, hogy a városban és a régióban fellépő óriási munkaerő-igényre fel tudjunk készülni. A betelepülő vállalkozások következő 5-10 évre előre jelzett munkavállalói igényeik tekintetében a bölcsésztől kezdve a gazdaságtudományi és a természettudományi végzettségű fiatalokat is nagy számban várják majd, így elég komplex munka elé nézünk – fogalmazott a kancellár.
A szakmai fórumot kétéve indította el a GTK, de a jövőben szeretnénk évi rendszerességgel megszervezni. A találkozó ugyanis alkalmat ad arra, hogy a cégvezetők, valamint az egyetem, a kar vezetői tapasztalatot cseréljenek, és megvitassák, milyen elvárásokat támasztanak a vállalkozások a munkaerő-utánpótlás tekintetében, illetve ehhez milyen irányba kell módosítani az intézmény képzéseit.
- A Gazdaságtudományi Karnak szerteágazó vállalatai kapcsolatrendszere van, képzéseink gyakorlatorientáltak, minden szakhoz egy félév gyakorlati idő tartozik. Tapasztalatainkat korábban évről-évre egy gyakornoki fórumon vitattuk meg azokkal a vállalatvezetőkkel, akik a hallgatóinkat fogadták. Talán ennek köszönhető, hogy eddig mindig úgy sikerült alakítani a gyakornoki programjainkat és a közös kutatásainkat, hogy azok illeszkedtek mind a vállalatok, mind pedig az egyetem célkitűzéseihez, a végzett hallgatóink 90 százaléka pedig rendszerint egy éven belül állást talál – emelte ki Pető Károly dékán.
Hozzátette: a hallgatók sikereihez a kar oktatói is nagymértékben hozzájárulnak. Nem véletlen, hogy idén a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kara végzett az első helyen a HVG rangsorában a gazdaságtudományi képzés oktatói kiválóságai alapján.
Sajtóiroda-TB