Félévszázados sikertörténet a Zeneművészeti Karon

Hatalmas érdeklődés mellett, teltházas koncerttel ünnepelte fennállásának ötvenedik jubileumát a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar Bárdos Lajos Leánykara. A félévszázados évforduló alkalmából tartott szombati eseményen egyszerre csaknem kilencven énekes állhatott a Liszt terem színpadán.

1975-ben Szesztay Zsolt vezetésével kezdte meg működését az ország egyik legsikeresebb és legrégebb óta működő női kórusa. A DE ZK Bárdos Lajos Leánykara az elmúlt ötven évben rengeteg nemzetközi helyezést ért el, számos díjat és nagydíjat nyert hazai és nemzetközi versenyeken, rangos szakmai fesztiválok meghívottja volt. Az eleinte elsősorban a szolfézs-zeneelmélet karvezetés szak hallgatóiból álló kórust 2009 és 2016 között Ordasi Péter Liszt-díjas karnagy szervezte át, ezzel újabb sikertörténet kezdődött a leánykar életében. 

Végh Mónika, a Szolfézs- Zeneelmélet, Karvezetés Tanszék és a Bárdos Lajos Leánykar jelenlegi vezetője a jubileum és az ünnepi hangverseny kapcsán a hirek.unideb.hu-nak elmondta: a szombati hangversennyel egy nagyívű zenetörténeti és szakmai időszakot foglaltak össze. 

- Minden generációnál kialakult egyfajta összetartozás, ami most is érezhető volt. Nagyon meghatározó pillanat ilyenkor az egymásra találás öröme mind szakmai, mind emberi szempontból. Ez a jubileum egy olyan ünnep volt, ami megmutatta a leánykar évtizedeken átívelő összetartó képességét – fogalmazott a leánykar vezetője.

Mint mondta: az évfordulóra való tekintettel voltak, akik külföldről tértek vissza, sőt még az alapító tagok közül is többen megjelentek a hangversenyen.

Végh Mónika hozzátette, hogy sokan nem csak a nézőtéren, hanem a színpadon is részesei akartak lenni az egyszeri és megismételhetetlen pillanatnak.

- Mindig szakmabeliek alkották az együttest, ők később énektanárok, szolfézs- és zeneelmélet tanárok, karvezetők lettek. Egy énekkar pályafutása szempontjából nagyon fontos, hogy a karnagy miként tudja motiválni az együttest. Szesztay Zsolt nagyon jó szervező volt, építette a leánykart, nívót adott neki és tartotta a kiemelkedő színvonalat. A sikerek mindig serkentően hatnak, kellenek a célok, a leánykart is mindig ez vitte előre és ebben hatalmas szerepet játszanak azok az emberek, akik most újra egy színpadon állhattak. Mindig vannak nehézségek, folyamatosan cserélődik a tagság, de ha vannak közös célok, ha részt tudunk venni a koncerteken, akkor mindez formálja, pozitív irányba tereli a közösséget, együtt tudunk küzdeni a sikerért. Leginkább ennek köszönhető, hogy ilyen régóta és ilyen eredményesen működik a kórus. A hangversenyen ez az évtizedek óta tartó folyamat csúcsosodott ki, a régi és a jelenlegi tagokból összeállt kórus, a vendégegyüttesek színpadra lépése révén csaknem kilencven énekes szólalt meg egyszerre a Liszt teremben – fogalmazott a leánykar vezetője.

Szerinte a jubileumi koncert célja az ünneplésen túl az volt, hogy megmutassák: múltja és jelene is van leánykarnak, mely ezen az estén a Hangvirág Nőikarral, valamint a Kölcsey Kórussal is kiegészült, akik önálló műsort is adtak. 

Színpadra lépett Váradi Judit, illetve Szesztay Zsuzsa zongorista, valamint több karnagy, Ferencziné Ács Ildikó, Heltai-Duffek Ildikó, Kozak Olimpiu, Mártáné Lak Ágnes, Török Ágnes és Végh Mónika is vezényelt. A koncerten köszöntőt mondott Lakatos Péter dékán, valamint Duffek Mihály, a DE ZK korábbi vezetője.

A hangversenyhez társrendezvények is kapcsolódtak: Sárosi-Szabó Márta, a DE Zeneművészeti Kar nyugalmazott tanszékvezetője és egyetemi docense az elmúlt ötven év eredményeit mutatta be a legfontosabb mérföldek kiemelésével, Szesztay Zsoltné tanszakvezető hegedűtanár és művészetoktatási szakértő, Ordasi Péter, valamint Végh Mónika pedig pódiumbeszélgetésen idézte fel az együttes alapításának történetét, a legsikeresebb időszakokat, valamint az elmúlt néhány év eredményes projektjeit.


Bárdos Leánykar korábbi és jelenlegi tagjainak műsora:

Kodály Zoltán: Vejnemöjnen muzsikál, vezényel: Végh Mónika, a Zeneművészeti kar tanszékvezetője, a Bárdos Leánykar jelenlegi karnagya. Zongorán közreműködik: Váradi Judit
Bárdos Lajos: Erkel szózata, vezényel: Ferencziné dr. Ács Ildikó, a Nyíregyházi Egyetem Zenei Intézetének főiskolai tanára
Bartók: Madárdal, Bolyongás, vezényel: Török Ágnes…
Bartók: Tavasz, vezényel: Heltai-Duffek Ildikó…
Ligeti: Négy lakodalmi tánc, vezényel: Végh Mónika, zongorán közreműködik: Szesztay Zsuzsa

A Bárdos Leánykar és a Kölcsey Kórus közös éneke:
Bárdos: Menyecske, vezényel: Végh Mónika, zongorán közreműködik: Váradi Judit
Közös műsor a Hangvirág Nőikarral:
Kodály: 150. genfi zsoltár, vezényel: Mártáné Lak Ágnes
Karai: Estéli nótázás, vezényel: Kozak Olimpiu, zongorán közreműködik: Váradi Judit


Sajtközpont - BZ