Felavatták Furka István professzor domborművét a Debreceni Egyetemen

A hazai és nemzetközi kutatósebészet elismert alakjára, Furka Istvánra emlékeztek tanítványai, barátai és családtagjai születésének 90. évfordulója alkalmából. A hétfői ünnepségen avatták fel a professzor domborművét a Sebészeti Műtéttani Tanszék róla elnevezett könyvtárában, majd emlékülésen elevenítették fel Furka István iskolateremtő tevékenységét, a művészetek iránti elkötelezettségét, optimista, életvidám személyiségét.

Furka István professzor, a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar Sebészeti Műtéttani Tanszékének egykori vezetője 2021-ben hunyt el. Több évtizedes iskolateremtő munkásságával a hazai és nemzetközi sebészeti, kísérletes sebészeti és mikrosebészeti szakmai közösségek elismert alakja volt.

Születésének 90. évfordulója alkalmából a Sebészeti Műtéttani Tanszék könyvtárát Furka Istvánról nevezték el és felavatták a helyiség falán elhelyezett, a család anyagi támogatásával készült domborművet, Juha Richárd Munkácsy Mihály-díjas szobrászművész alkotását.  

-    Születésének 90. évfordulóján emlékezünk Furka István tudományos munkásságára, az oktatás iránti elkötelezettségére, szakmai alázatára és arra a szeretetteljes légkörre, amely környezetét áthatotta. Optimista, jó humorú, a diákságot, fiatalságot szerető, gondoskodó oktató, jó családapa, iskolateremtő professzor volt. Kiemelkedő munkássága és élete maradandó nyomot hagyott az orvostudományban és a Debreceni Egyetemen is – emelte ki ünnepi köszöntőjében Kossa György, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumának elnöke. 

Furka István kiemelten foglalkozott többek között a lép sebészetének kutatásával, emellett vizsgálta a különböző sebészi varróanyagok, szövetragasztó anyagok és a szervezet kölcsönhatásait is. Emellett fontos szakterülete volt a mikrosebészet is.   

-    Furka István professzor lenyűgöző szellemi örökséget hagyott ránk. Orvostanhallgatóként ismertem meg a tudomány iránti óriási elkötelezettségét és azt a rendkívüli precizitást és pontosságot, amellyel a különböző kísérleteket, vizsgálatokat előkészítette és végrehajtotta. Személyes szakmai előmenetelemben is nagy szerepe volt a professzor úrnak, sokat tanulhattam tőle, és tanácsait megfogadva iránymutatásai nagyon sokat segítettek későbbi pályámon – emlékezett Furka Istvánra Szabó Zoltán, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ elnöke. 

Furka Istvánnak nagy szerepe volt az egyetemen folytatott állatkísérletek feltételrendszerének európai normák alapján történő megvalósításában. Tevékenységét több mint húsz belföldi és külföldi tudományos és oktatói díjjal ismerték el, melyek közül kiemelkedő a lépkutatásaiért odaítélt Ambrogino aranyérem. A professzort tudományos sikerei, szakmai tevékenysége mellett a művészetek iránti elkötelezettség jellemezte.   

-    Furka István professzorral személyes kapcsolatot ápoltam, tartalmas, életre szóló beszélgetéseket folytattunk. Széles látókörű, a művészeteket is kedvelő ember volt, aki hangversenysorozatot, kiállítást szervezett, nem mulasztotta el összegyűjteni a múlt tárgyiasult emlékeit és nagy energiával szervezte az állatkísérletek szabályozott tevékenységét, az állatjóléti bizottság egyetemi és országos vezetőjeként – emelte ki Bács Zoltán kancellár. 

Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke pedig azt hangsúlyozta: Furka István személyében egy olyan emberre emlékezünk, aki össze tudta hangolni a hitet és a tudást. A diákok kedvence volt, bölcsen tanított, tanítványai között szétosztotta szellemi, lelki kincseit. 

-    Nemcsak szakmai ismereteket tanultunk meg Furka István professzortól, hanem emberséget, útmutatást, jótanácsokat is mindig kaptunk tőle. Az oktatói hitelesség minden előadásában benne volt. Zseniális ötletei voltak, csodáltuk azt a briliáns elmét, amely a problémákat meg tudta ragadni, és azokra rögtön megoldást keresett a sebészi biztonság fokozása érdekében. Több műtéttechnikai megoldás fűződik a nevéhez, amely kreativitásának, sikeres kutatómunkájának köszönhető – tette hozzá Németh Norbert egyetemi tanár, a Debreceni Egyetem ÁOK Sebészeti Műtéttani Tanszék vezetője. 

Furka István életfilozófiája volt: Higgy és cselekedj! Csináld, amiben hiszel, és higgy abban, amit csinálsz! Higgy a szeretetben, szerelemben, munkában, az Istenben! Ne csak higgy, tégy is érte! 


Furka István születésének 90. évfordulója alkalmából egy emlékérem is készült, melyet első alkalommal május 15-én ad át Németh Norbert a Japánban rendezendő Kutató Mikrosebészeti Világkongresszuson (International Society for Experimental Microsurgery) Corradino Campisi olasz professzornak. 

Sajtóközpont - CzA