- Tizenöt-húsz évvel ezelőtt a szívgyógyszerek és a vérnyomáscsökkentő szerek vizsgálata volt a legfontosabb téma, napjainkban viszont a legtöbb klinikai gyógyszervizsgálat a biológiai terápiákra irányul – mondta a hirek.unideb.hu-nak Kovács Péter, a konferencia szervezőbizottságának elnöke.
A Debreceni Egyetem professzora úgy fogalmazott: ezek a teljesen új típusú készítmények nagyon hatásosak, főként az onkológia, valamint a reumatológia területén alkalmazhatók.
A klinikai farmakológia összekötő kapocs az elméleti gyógyszerkutatás és a betegellátás klinikai gyakorlata között. Az alapkutatás során kifejlesztett gyógyszerjelöltek alkalmasságát és hatásosságát a célbetegség kezelésére klinikai gyógyszervizsgálatokkal ellenőrzik.
- A Debreceni Egyetem régóta a klinikai farmakológia központja, napjainkban pedig a hazai klinikai gyógyszervizsgálatok legjelentősebb bázisának számít – emelte ki Kovács Péter.
A kongresszus szakmai programja lehetővé teszi a szakterület legfontosabb eredményeinek áttekintését, a várható hazai és nemzetközi változások megismerését. A gyógyszer-engedélyezési hatóságtól, etikai bizottságoktól, gyógyszerfejlesztő vállalatoktól, gyógyszergyáraktól és egészségügyi intézményekből csaknem 500 szakember érkezett Debrecenbe, hogy megvitassa és megismerje az ágazat újdonságait.
Az esemény idei kiemelt témái közt a biológiai terápiák mellett szerepel egy Magyarországon kifejlesztett, már nemzetközileg forgalomban lévő egyes pszichiátriai állapotok kezelésére alkalmas originális gyógyszer, emellett a résztvevők foglalkoznak az általános adatvédelmi rendelet klinikai vizsgálatokat érintő hatásaival, valamint a vizsgálatok jelentőségével a betegek szempontjából.
A Magyar Klinikai Farmakológusok XX. Kongresszusa december 15-ig tart a Kölcsey Központban.
Sajtóiroda-MM