Európai országok a sportgazdaságért

Hogyan találhatnak egymásra a gazdasági szereplők az él-, illetve a szabadidősportban – ennek vizsgálatában működik együtt a Debreceni Egyetem finn, holland, francia, német, lengyel és spanyol partnerekkel. A résztvevők közös akciótervet dolgoznak ki az európai döntéshozók számára.

A sportgazdaság az európai országok egyik legdinamikusabban fejlődő ágazata, a nyugati államokban már kétszámjegyű a hozzájárulása a gazdasági mutatókhoz, hazánkban egyelőre még 1-1,5 százalék körülire tehető. Regionális felmérések viszont még nem készültek a sportgazdaságon belüli ágazatokról, illetve arról, azok hogyan kapcsolódnak az egészséges életmódhoz. Ezt tűzte ki célul az INNO4SPORTS projekt, ami idén júniusban indult az INTERREG Europe Program keretében.

Az északi tagállamok közül Finnország, a nyugati országokból Belgium és Hollandia, Közép-Európából Lengyelország, a déli régióból Olasz- és Spanyolország, Kelet-Közép-Európa képviseletében pedig Magyarország, azon belül a Debreceni Egyetem Sporttudományi Koordinációs Intézete, valamint a Magyar Sport- és Életmódfejlesztő Klaszter Szolgáltató Közhasznú Nonprofit Kft. vesz részt a hároméves nemzetközi kutatóprogramban. A projektpartnerek szeptember 26-án, szerdán a debreceni Víztoronyban üléseztek.


- Hazánkban nagyon sokan vásárolnak futócipőt, teniszütőt, sílécet, de nem használják ezeket kellő rendszerességgel. Tehát a sportgazdaságban megjelennek az eszközök hozzáadott értékként, viszont az egészség-gazdaságban és az egészségtudatos magatartásban nincs jelentős hatásuk. A mi célunk a programban az, hogy ezeket a szektorokat közelebb hozzuk egymáshoz – ismertette Balogh László, a Sporttudományi Koordinációs Intézet igazgatója.


A Debreceni Egyetem és a klaszter nemcsak Debrecen és a régió, hanem az egész ország sportgazdaságban jelen lévő gazdasági szereplőiről készít felméréseket, segítve hatékonyabb együttműködésüket és az egészség-gazdaság fejlődését. Emellett célként tűzték ki az emberek fizikai aktivitásának növelését, hogy a különböző mozgásprogramokhoz fejlesztett eszközök beépüljenek a mindennapi edzéstervekbe.


- Hiszünk abban, hogy a sport és az életmód hozzájárulhat ahhoz, hogy egy életerős városban éljünk, egy életerős közösségben. Szeretnénk közös pilot projekteket indítani, a mai program tematikája is ehhez illeszkedik: vannak IT-cégek, akik sport-adatokat kezelnek, van stadion- és kondipark-üzemeltető cég, van, aki munkahelyi egészségprogramokhoz fejleszt digitális eszközöket. Rendkívül izgalmas, hogy milyen összefogások jöhetnek létre – tette hozzá Dékán Tamás, a Magyar Sport- és Életmódfejlesztő Klaszter Szolgáltató Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezetője.


A szakember Debrecenre vonatkozóan kiemelte például a város több pontján kialakított kondiparkokat, illetve azok digitális fejlesztési lehetőségeit.

Az Inno4Sports projekt tagjai a szeptember 26-i találkozón az élsport és a rekreáció területén felhasználható teljesítménydiagnosztika legújabb trendjeit is megismerhették, látogatást tettek az egyetem egyedülálló Sportdiagnosztikai, Életmód és Terápiás Központjában, valamint az Unifit Gym és Fitness Centerben.

 

Sajtóiroda - TH