- Karunkon nagyon fontosnak tartjuk, hogy a hallgatóink tisztában legyenek azzal, milyen gazdasági változások, fejlődési trendek figyelhetők meg. Egy olyan dinamikusan változó gazdaságban, amely Debrecent jellemzi, kifejezetten érdekes, miként látja, hogyan értékeli a város polgármestere az előrehaladást. Szinte a teljes képzési kínálatunkat fel tudnám sorolni annak kapcsán, miért hasznosak és értékesek az ilyen jellegű előadások, és ezek miként kapcsolódnak az általunk oktatott tantárgyakhoz, szakokhoz – mondta el Dajnoki Krisztina, a DE Gazdaságtudományi Kar dékánhelyettese, a DEViK elnöke.
Papp László előadásában Debrecen gazdasági növekedését mutatta be az elmúlt tíz évre vonatkozóan. Hangsúlyozta: olyan városstratégiát követnek, amelynek a legfontosabb célkitűzése, hogy Debrecen minden területén érzékelhető legyen a fejlődés.
- A cívisváros tíz évvel ezelőtt új gazdaságpolitikát hirdetett, aminek köszönhetően a régió egyik legjelentősebb növekedését produkáljuk. Tudtam, tudtuk, megfelelő stratégia nélkül nem lehet sikeres városfejlesztésben, gazdaságfejlesztésben gondolkodni. Ehhez a szervezeti hátteret is meg kellett teremteni, amelynek egyik fontos eleme az EDC. Nem akartuk, hogy Debrecen egy munkaerőpiaci háttérbázis legyen, éppen ezért ipari parki fejlesztéseket indítottunk, befektetőkkel tárgyaltunk, tíz év alatt megtízszereztük az ipari területek nagyságát, három és félszeresére nőtt a helyi iparűzési adó, s olyan óriáscégek új üzemei épülnek itt, mint például a BMW. Számtalan nemzetközi nagyvállalat indította el Debrecenben a beruházásait, ezek alapvetően határozzák meg a jövőt – részletezte a polgármester, majd megjegyezte: nem tervezik hasonló ütemben folytatni a nagybefektetők megnyerését.
Papp László kitért arra is, hogy az elmúlt egy évtizedben szinte teljesen megújult az oktatási rendszer. Kiemelte a Debreceni Egyetemen indult új képzéseket, szakirányokat, valamint az intézmény jelentős infrastruktúra-fejlesztéseit. Kitért a Debreceni Nemzetközi Iskola jelentőségére és a Debreceni Német Általános Iskola létrehozatalára is.
Debrecen közlekedési infrastruktúra-fejlesztése is felmerült, a repülőtér helyzetével kapcsolatban a vezető biztos benne, hogy nem marad megfelelő légiközlekedés nélkül a város, sőt, a következő öt-tíz évben jelentős légiforgalom alakulhat ki.
Emellett a zöld megoldások is terítéken voltak, benne a környezeti ellenőrző rendszer és a Civaqua-program, amelyekben az egyetem szakemberei is nagyban közreműködtek.
A prezentáció végén a hallgatóság tehette fel a kérdéseit. Papp László megjegyezte: várta ezt a részt, mert inspirálja, mikor megtudhatja, mik foglalkoztatják az embereket, a fiatalokat. Egyebek mellett az iparűzési adó, a turizmus fejlesztése, a múzeumok és a munkaerő kérdése is felmerült.
A DEViK Üzleti Innovációs Klub őszi rendezvénysorozatát ezzel az előadással zárta, de tavasszal újabb izgalmas és aktuális témákkal várják majd az érdeklődőket.
Sajtóközpont