A Kenézy-villában rendezett találkozó vendége Kossa György, a Debreceni Egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumának elnöke volt, aki Páles Zsolt akadémikus, a klub társelnöke és Nagy János professor emeritus, a klub elnökségi tagja kérdéseire válaszolva az intézményt érintő újdonságokról, változásokról, tervekről tájékoztatta a Debreceni Egyetem professzorait. Mint mondta: az a stratégia, amit a fenntartó választott, megalapozta az egyetem gazdasági stabilitását, így az intézmény bátran vághat neki az újabb fejlesztéseknek.
- Gazdasági stabilitás nélkül a tudomány, az oktatás, az innováció és az infrastruktúra sem fejlődhet. A következő hat évben a fejlesztési irányokat az eddig elért eredmények tükrében tudjuk tervezni. 150 millió eurót fordíthatunk tudományra és innovációra (saját költségvetésünkön belül, pályázati források nélkül), ilyen célokra még soha nem állt rendelkezésre ekkora összeg a Debreceni Egyetemen. Ennek köszönhetően a gazdasági fejlődés, az értékek megőrzése, a függetlenség mentén több szintet lehet majd előrébb lépni a tudományban és az oktatásban. A fejlődéshez azonban elengedhetetlen, hogy a szociális biztonság, valamint a jól működő életpályamodell is garantált legyen a Debreceni Egyetemen – fogalmazott a kuratóriumi elnök.
Kossa György arról is beszélt, hogy a kuratórium a jövőben is kiemelten segíteni fogja a fiatal tehetségeket abban, hogy nemzetközi tapasztalatokat szerezzenek, s a hazai tudományos életben hasznosítsák a megszerzett tudást.
- Ma az egyetem a legjobb szakemberek közül válogathat, hiszen rengetegen akarnak itt dolgozni. Fontos feladatuk a jelen vezetőinek, hogy felkészítsék, „kineveljék” a jövő intézményvezetőit, tudósait, oktatóit. Az egyetem vezetése mindent megtesz annak érdekében, hogy a fejlődés garantált legyen, ehhez feltétlenül szükséges a tudós társadalom aktív közreműködése – mondta a kuratóriumi elnök.
Kossa György beszélt az egyetemi közösség számára tervezett kollégiumfejlesztésekről, bérlakásprogramról, az innováció támogatásáról, a kutatásokat, tudományos eredményeket elősegítő vállalkozásokkal kialakított együttműködési lehetőségekről, a siófoki campus megnyitásáról, a kiemelkedő hallgatói érdeklődésről, valamint az intézmény nemzetközi beágyazottságáról is.
A kuratóriumi elnök kijelentette: van mire büszkének lenni a Debreceni Egyetemen, ez a számokban, a debreceni egészségügyi rendszer stabilitásában, a tudományos eredményekben és a jelentkezési adatokban is megmutatkozik.
A közönség kérdésére válaszolva a kuratórium elnöke kiemelte, hogy az egyetemnek saját döntése, milyen modellben működik, ebbe az Európai Uniónak sem lehet beleszólása. Nagy János, a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar professor emeritusa, a Debreceni Egyetem korábbi rektora hozzátette: azok az egyetemek a sikeresek, melyek megbecsülik a professzoraikat. A professzori kar fémjelzi az egyetem nemzetközi színvonalát. Ez igaz a DE eredményességére és tudományos színvonalára. Megjegyezte, hogy az intézmény az elmúlt néhány évben soha nem látott magasságokba emelkedett, igen fontos mutatókban.
Sajtóközpont - BZ
Az elmúlt években elért gazdasági stabilitás és autonómia révén a Debreceni Egyetem bátran tervezheti az elkövetkező hat évét – mondta a Debreceni Egyetem Professzori Klub legutóbbi alkalmán Kossa György, az egyetemet fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumának elnöke.