Élen a THE-rangsorában

A legjobb magyar egyetemként szerepel a Times Higher Education legfrissebb listáján a Debreceni Egyetem a Partnerség a célokért és a Méltányos munka és fenntartható növekedés kategóriákban. A neves brit rangsorkészítő a világ több mint 1400 felsőoktatási intézményét rangsorolta. A DE a 401-600. helyet szerezte meg.

A Times Higher Education (THE) legújabb Impact Ranking rangsorában az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljai mentén, 17 kategóriában vizsgálja a felsőoktatási intézmények társadalmi és gazdasági szerepvállalását, valamint hatásait. A neves brit rangsorkészítő a Debreceni Egyetemet (DE) 6 kategóriában minősítette.

A Partnerségek a célokért (Partnership for Goals), valamint a Méltányos munka és Fenntartható növekedés (Decent Work and Economic Growth) kategóriában egyaránt a 201-300. helyet foglalja el a DE, ezzel a legjobb magyar egyetem. Előbbi kategóriában sikerül megőriznie legjobb magyarként az előző évi eredményét, az utóbbi kapcsán pedig elsőként került fel a DE a listára. Szintén a legjobbak között van és a 201-300. helyet érte el a Fenntartható városok és Közösségek valamint az Élet a víz alatt kategóriákban. Az Egészség és jóllét a 401-600., míg a Minőségi oktatás besorolásban a 301-400. helyen zárt a debreceni intézmény.

A nemzetközi rangsor készítői a Partnerség a célokért kategóriában az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljaihoz kapcsolódó oktatási, kutatási és társadalmi szerepvállalási tevékenységet vizsgálták, míg az Élet a víz alatt kategóriában a témához kacsolódó kutatások, a vízi ökoszisztémákhoz fűződő oktatási és tudományos tevékenység, a vízre veszélyes hulladék ártalmatlanítása, valamint a helyi vízi ökoszisztémák fenntartása is szerepet játszott a pontszám kialakításánál.

Az Egészség és jóllét témában figyelembe vették az egészségügyi képzésben részt vevő hallgatók számát, arányát a teljes hallgatói létszámhoz viszonyítva, az egészségügyi kutatásokat, ipari együttműködéseket, valamint az egészséges életmódhoz kapcsolódó infrastruktúrát. A Minőségi oktatás témakörben többek között a gyermekkori oktatáshoz és az élethosszig tartó tanuláshoz kapcsolódó kutatásokat, a tanárképzésben diplomát szerzők, valamint a hallgatók között az első generációs értelmiségiek arányát vizsgálták.

A Méltányos munka és Fenntartható növekedés kapcsán a rangsor készítői többek között az egyetemek gazdasági témájú kutatásait, valamint munkaadói gyakorlatait és a diákok szakmai gyakorlati helyekhez való hozzáférést vizsgálják.

A Fenntartható városok és Közösségek témakörének értékelésekor a legfontosabb szempontok között szerepelnek az intézmények fenntarthatósággal kapcsolatos kutatásai, valamint a kulturális örökség megőrzése és a helyi közösségek számára elérhetővé tétele kapcsán tett erőfeszítései is.

A THE 2022-es összesített listáját az ausztrál Western Sydney University vezeti, második az egyesült államokbeli Arizona State University (Tempe), a harmadik helyen pedig a kanadai Western University áll.

A brit rangsorkészítő listáján a hazai intézmények közül a Debreceni Egyetem mellett egyebek mellett az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Szegedi Tudományegyetem és a Pécsi Tudományegyetem kapott helyet.

A friss eredmények itt érhetők el:
https://www.timeshighereducation.com/rankings/impact/2022/overall#!/pag…

Sajtóiroda