Az Arcképcsarnok rovat Szodoray Lajos bőrgyógyász professzor, az egykori Debreceni Orvostudományi Egyetem dékánjának életútját, pályafutását ismerteti korabeli fotókkal illusztrált tanulmányban, különös tekintettel a Debrecenben töltött évekre.
A Virágos Zsolt-Virágos Márta szerzőpáros Országh László munkásságának máig ható eredményeit mutatja be, hiszen – mint írják – senki nem tud megtanulni angolul az ő kétnyelvű szótára nélkül, ami az Akadémiai Kiadó valóságos bestsellere lett.
A kötet Forrásközlés rovatában ugyancsak a neves szótárkészítő munkásságához kapcsolódó írás olvasható, a Jótanácsok majdani könyvtáram értékesítői számára. Országh László magánkönyvtárának sorsáról még az 1970-es évek közepén rendelkezett egy részletes levélben, amelynek eredeti kézírásos formáját a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtára őrzi.
A Tanulmányok fejezetben többek között a Debreceni Református Kollégium 1800-as években, a kolerajárványok idején hozott döntéseiről, valamint a Magyar Királyi Tisza István Tudományegyetem tandíjon kívül fizetett tanulmányi költségeinek két világháború közötti változásairól szóló kutatások eredményiről találnak érdekességeket az olvasók.
A 35 éves Sántha Kálmán Szakkollégium történetéről a Visszaemlékezések címszó alatt olvasható tanulmány Állandó értékek a változó világban címmel.
A legújabb lapszám most is lehetőséget teremt az újonnan megjelent kiadványok bemutatására.
A kötet a 90 éves az egyetem Főépülete című írással zárul, amely a központi épületben jelenleg is látható egyetemtörténeti kiállításhoz nyújt háttérinformációkat korabeli dokumentumok alapján.
A teljes kötet a https://ojs.lib.unideb.hu/gerundium/issue/view/875 linkre kattintva olvasható.
Sajtóközpont – BZs