Az idei évben a Kölcsey Központban ismét megrendezésre kerülő rendezvény szakmai előadásait a Debreceni Egyetem Fogorvostudományi Kara (DE FOK) és a Magyar Tudományos Akadémia Debreceni Területi Bizottságának Stomatológiai Munkabizottsága állította össze. Két nap alatt 28 előadás hangzott el 7 szekcióban, melyet a kar oktatói, a fogszabályozás szekcióban a társegyetemek meghívott előadói és a cégek által szponzorált előadók töltöttek fel szakmai tartalommal, a fogászat minden szegmensét érintve.
Közel 280 regisztrált orvos, szakdolgozó és I-V. éves fogorvostan-hallgató vett részt az eseményen, melynek kiemelt témája az idén a szombati napon külön szekcióban zajló fogszabályozás és vasárnap a befejezésként elhangzó 3 előadás volt, mely kitért a manualitás meglétének és fejlesztésének fontosságára és lehetőségeire, a nemzetközi példákra és eredményes alkalmazásukra, valamint a digitalizációra és a mesterséges intelligencia szerepére a fogorvoslásban.
- Jól ismert, hogy a fogorvosképzés során az elméleti alapokon túl a gyakorlati jártasság megszerzése olykor nagy kihívást jelenthet a fogorvostanhallgatók számára. Viszonylag rövid idő alatt kell alapvető elméleti ismereteket és gyakorlati készségeket elsajátítaniuk, a finommotoros készségek pedig elengedhetetlenül fontos szerepet játszanak ebben a szakmában, ami egy megfelelő, ingergazdag környezet biztosítása mellett elsősorban kisgyermek korban alakul ki – emelte ki Bágyi Kinga, a DE FOK dékánja.
Előadásából azt is megtudhattuk, hogy ezek a manuális készségek felnőtt korban is fejleszthetők, aminek számos lehetősége van a különböző kézműves tevékenységektől egészen a mozgás vezérelt videójátékokon át a szimulációs eszközökig. A decemberben átadott DEnt Skill Laborban elhelyezett nyolc fogászati szimulátor a VR (virtual reality), azaz virtuális valóságot és a haptikus (tapintási érzetet biztosító) technológiák ötvözetét használja, ami egyre inkább elterjedt a fogorvosi gyakorlati oktatásban világszerte. Fejleszthető vele a finom motoros mozgás, a döntéshozatali stratégia, a problémamegoldó képesség, a stresszhelyzetek kezelése és a valódi klinikai helyzetek jobb megértése, valamint az önértékelés, ráadásul egy teljesen biztonságos környezetben. Ezen eszközök oktatásban betöltött szerepéről, az ott szerzett, nemzetközi folyóiratokban is publikált tapasztalataikról és az elindult nemzetközi projektről számolt be Felszeghy Szabolcs, aki Debrecenben szerezte fogorvosi diplomáját, jelenleg pedig a University of Eastern Finland Biomedicina Intézet oktatója. A sort Hegedűs Csaba professzor, a kar korábbi dékánja zárta, aki a legújabb digitális technológiákra és a mesterséges intelligencia szerepére hívta fel a figyelmet, hangsúlyozva, hogy olykor kellő kétkedéssel fogadjunk minden újdonságot.
A Debreceni Fogászati Napok részeként 15 cég mutatta be fogászati anyagait és termékeit a Kölcsey Központ kiállítói terében.
A szombati nap párhuzamos rendezvényként a Kapcsolat Napja címmel kerekasztal-beszélgetésre is sor került, melyen meghívott vendégként részt vettek a DE Klinikai Központ (KK), a város és az egyetemi képzőhelyek képviselői, a DE FOK/KK Fogászati Klinika kibővített vezetősége, a szakmapolitikai résztvevők: a MOK és a MOK Fogorvosok Területi Szervezetének (FOTESZ) elnökségi tagjai, Hajdú-Bihar vármegye kollegiális vezetője és régiónk szakfelügyelő főorvosai.
- A betegutak hatékony kezelése érdekében az alap- és szakellátások közötti megfelelő együttműködés és kommunikáció elengedhetetlen, ezáltal érhető el, hogy a betegek számára jól átláthatóak legyen a betegutak során szükséges ellátási formák és a kapcsolódó intézmények – hangsúlyozta Bágyi Kinga.
A 25 résztvevő beszámolt a témával kapcsolatos, őket érintő aktualitásokról és a felmerülő problémákról, megoldásra váró feladatokról, hogy ezzel is elősegítsék a betegellátás minőségének és hatékonyságának javítását.
Sajtóközpont