A Kálmán Imre Művelődési Központban rendezte meg Siófokon az első DExpót február 4-én, kedden a Debreceni Egyetem. Az esemény megnyitóján Schmidt Jenő, a Debreceni Egyetem Siófok Campus igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy a DE és a tudomány megjelenése nagy lehetőséget jelent a városnak, az itt élő fiatalok előtt pedig kitárja a világ kapuit.
- Hiszek abban, hogy a megszerzett tudás soha nem vehető el, mindenkiből az válhat, ami csak lenni szeretne. Nagy fejlesztés zajlik jelenleg is a Petőfi sétányon, várhatóan augusztusban elkészül a campus épületének felújítása, ennek megfelelően biztosan elindulhat szeptembertől az oktatás. Folyamatosan felmérjük, hogy milyen szakok és karok jelenhetnek még meg a városban, nagyjából négy évig tart, mire kialakulhat a végleges oktatási portfólió – tette hozzá a campusigazgató.
Előadásában Bartha Elek, a Debreceni Egyetem oktatási rektorhelyettese bemutatta az intézmény történetét, infrastrukturális hátterét, képzési kínálatát, emellett beszélt a karokról, a külföldi tanulmányi lehetőségekről, a nemzetközi és hazai ösztöndíjakról, a legújabb fejlesztésekről, az egyetemi sportstratégiáról és a DEAC-ról is. A rektorhelyettes kiemelte a DE képzési rendszerében újonnan megjelenő Siófok Campust, ahol a térség munkaerőpiaci igényeinek megfelelően indulhat majd el az oktatás.
- A Kárpát-medencében a Debreceni Egyetem abból a szempontból is egyedülálló, hogy itt tanul a legtöbb külföldi diák, a világ 140 országából vannak hallgatóink. Több mint ötszáz képzési forma érhető el az intézményben, ami azt jelenti, hogy az országban a legszélesebb képzési spektrummal, minden tudományterületet érintő oktatási portfólióval rendelkezik az egyetem, országosan pedig a második legnagyobb hallgatói létszámmal büszkélkedhet. Nem véletlen, hogy a Debreceni Egyetem és Siófok város egymásra talált, egy ilyen ígéretes együttműködésből mindkét fél számára jelentős eredmények születhetnek. Az is nagy öröm, hogy a Debreceni Egyetem rögtön az elején erős képzési kínálattal érkezett Siófokra, ráadásul a meghirdetett alap- és mesterképzési szakok mellett szakirányú továbbképzések is elérhetőek lesznek majd a városban. A képzéseket úgy állítottuk össze, hogy minden szempontból megfeleljünk a helyi igényeknek – fogalmazott az oktatási rektorhelyettes.
Ölvetiné Szabó Beáta, a Debreceni Egyetem Oktatási Főigazgatóság beiskolázási és továbbképzési igazgatója a felvételi követelményekről, a jelentkezésekkel kapcsolatos változásokról, a sikeres felvételihez szükséges legfontosabb tudnivalókról tájékoztatta a siófoki fiatalokat.
- Több szak esetében megszűnt az adott szakra történő felvételihez szükséges minimumpontszám, nem kötelező általános felvételi követelményként legalább egy emelt szintű érettségi vizsgát tenniük az alap- és osztatlan képzésekre jelentkezőknek. Intézményi hatáskörben állapítjuk meg a tanulmányi pontok számításához az ötödik tantárgyat és ötödik érettségi tárgyat, az érettségi pontot adó tárgyakat, valamint az úgynevezett intézményi pontokat. A pontszámítás alap- és osztatlan képzés, valamint felsőoktatási szakképzés esetén továbbra is 500 pontos rendszerben történik. A felvételi pontszám a tanulmányi pontok, az érettségi pontok és az úgynevezett intézményi pontok összegéből, valamint az érettségi pontok kétszeresének és az intézményi pontoknak az összegéből alakulhat ki. Az a cél, hogy a felvételizők olyan stratégiát alakítsanak ki, mellyel a lehető legtöbb pontot gyűjthetik össze az általános felvételi eljárás során – emelte ki az igazgató.
A siófoki DExpón bemutatkoztak azok az egyetemi karok, melyek szeptembertől képzéseket indítanak a városban. Összesen hét kar tizenegy új képzést hirdetett meg, alap- és mesterképzéseket egyaránt, valamint szakirányú továbbképzéseket is.
Az Egészségtudományi Kar állami ösztöndíjas és önköltséges formában tette elérhetővé az ápolás és betegellátás alapszak ápoló szakirányát, valamint az infekciókontroll mesterképzését, a Gazdaságtudományi Kar a gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnöki, a rekreáció és életmód, illetve a turizmus-vendéglátás alapképzést, továbbá az egészségügyi menedzser mesterképzést hirdette meg Siófokon. A balatoni nagyvárosban a Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar is jelen lesz a következő tanévben, a GYGYK romológia és óvodapedagógus alapképzése mellett (nemzetiségi óvodapedagógus szakirány) pedig a Gyógyszerésztudományi Kar gyógyszerfejlesztési kutatás-menedzsment mesterképzése, valamint az Informatikai Kar adattudomány mester-, illetve programtervező informatikus alapszakjára is lehet jelentkezni az általános felvételi eljárásban.
A leendő hallgatóknak február 15-ig kell dönteniük arról, mely felsőoktatási intézményben tanulnának tovább 2025 szeptemberétől. Az általános felvételi eljárásban a felvi.hu oldalon, az e-felvételin keresztül lehet jelentkezni a választott képzésekre.
Sajtóközpont - BZ
Első alkalommal rendezte meg a Debreceni Egyetem központi beiskolázási rendezvényét Siófokon. A középiskolások megismerhették az intézmény oktatási és tudományos hátterét, valamint a szeptembertől a Balaton partján induló szakokat. A DE hét kara tizenegy szakon kínál alap- és mesterképzéseket a következő tanévtől Siófokon.