Gazdálkodás a nyírségi homoktalajon

A savanyú homoktalajon történő gazdaságos növénytermesztés talajtani alapjait, a talajművelés lehetőségeit, valamint a Debreceni Egyetem AKIT Nyíregyházi Kutatóintézetének saját nemesítésű növényfajtáit is megismerhették a gazdálkodók egy szakmai fórumon.

Komoly kihívást jelent a könnyű mechanikai összetételű, savanyú homoktalajokon történő gazdálkodás a nyírségi mezőgazdasági termelők számára. A növénytermesztés alapvető erőforrását érintő talajtani, agronómiai és műveléstechnikai kérdéseikre is választ kaphattak a gazdálkodók a Nyíregyházi Kutatóintézetben február 20-án megtartott szakmai fórumon.

A rendezvényen a kutatóintézet mindkét meghatározó szakterületéről: a nemesítésről és a talajtani kutatások eredményeiről is tájékoztatták a 130 résztvevő termelőt. Aranyos Tibor József tudományos segédmunkatárs talajtani és növénytermesztési szempontból értékelte a térségi homoktalajokat és azok hasznosíthatóságát, illetve átfogó jellemzést adott a Nyírségről geológiai szempontból.

Felhívták a figyelmet arra, hogy a termésbiztonság jelentősen növelhető a termőterület klimatikus és talaj-adottságaihoz adaptált növényfajták használatával, melyek a homoki gazdálkodás genetikai alapjait képezik.

- Kutatóintézetünk 20 növényfaj 50 saját nemesítésű fajtájával biztosítja a termelők számára a gazdaságosan termeszthető kalászos-, fehérje- és alternatív növényfajok helyi nemesítésű és termesztésű fajtáinak vetésforgóba illesztését, de zöldítéshez szükséges és zöldtakarmányozásra alkalmas fajok is találhatók fajtaválasztékunkban – sorolta Zsombik László igazgató.

A gazdálkodók a szakmai fórumon tájékoztatást kaptak még gazdasági szereplőktől a nyírségi homoktalajon sikerrel alkalmazható talajművelési eljárásokról, illetve eszközökről, a tápanyag-gazdálkodás, a növényvédelem és a tápanyag-hasznosítás sajátosságairól.

A keddi nyíregyházi rendezvény az első állomása volt „A talajtípusra szabott gazdálkodásról” címmel meghirdetett országos előadás-sorozatnak. Az AGRO.bio Hungary Kft., a Syngenta Kft., a Yara Hungary Kft. és a Väderstad Kft közös szervezésében megvalósuló program keretében négy helyszínen négy talajtípust elemeznek a szakemberek. A homoktalaj után Szarvason a réti talaj, Keszthelyen a barna erdőtalaj, Martonvásáron pedig a csernozjom talaj hasznosíthatósága kerül a középpontba.

 

Sajtóiroda