Finisszázzsal ünnepelt a DEENK

A Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár Kutatótermében, valamint A Szigetben a Visszatérők kiállításhoz kapcsolódó finisszázson kultúrtörténeti előadást, valamint a magyar kultúrára gyakorolt francia hatásokat bemutató beszélgetést hallhatott közönség. Az esemény csatlakozott a DE Francia Tanszék fennállásának százéves jubileumát ünneplő eseménysorozathoz.

Francia hangulat költözött a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtárba. A DEENK és a DE Francia Tanszék együttműködésében rendezett záróeseményen a látogatók olyan ismeretterjesztő előadásokat hallhattak, melyek egyrészt közelebb hozták a francia kultúrát, valamint a magyar művészetre, irodalomra gyakorolt hatásait is érzékletesen mutatták be. 

A Visszatérők Finisszázson Máthé András fotóművész Portré egykor és ma címmel tartott tárlatvezetést a Bölcsészeti Könyvtár Kutatótermében. Ezt követően Illyés Boglárka művelődéstörténész Massenet és Magyarország címmel adott elő A Szigetben, ahol Dunkel Norbert zeneszerző Francia behatások – magyar kultúra című, zongorajátékkal fűszerzett gondolatfolyamát hallgathatta meg a közönség.

A finisszázzsal búcsúztatták a Visszatérők kiállítást, melynek aktualitását Grégász Miklós egy régiségvásárban talált portrégyűjteménye adta. A képeslapok az 1920-as évek közepén készültek, a portrésorozat egykor a Debreceni Egyetem Francia Tanszékének tulajdonában volt. Grégász Miklós magángyűjtő a kiállítás alkalmával ajándékozta vissza a gyűjteményt. A kiállított képeslapok a francia kultúra kiemelkedő személyiségeit, zeneszerzőket, akadémikusokat, írókat, költőket ábrázolnak.

Nagy Andrea, a DE BTK Mediterrán Nyelvek és Kultúrák Intézete Francia Tanszék egyetemi docense úgy fogalmazott: ez a finisszázs méltó lezárása volt egy különleges kiállításnak. 

- A Debreceni Egyetem Francia Tanszéke, amely tavaly ünnepelte fennállásának százéves jubileumát, mindig is fontosnak tartotta, hogy a múlt értékeit a jelen számára is láthatóvá és érthetővé tegye. A Debreceni Egyetem könyvtárával közösen rendezett Visszatérők című kiállítás ennek a törekvésnek kiváló példája. A tárlat nemcsak a francia kultúra kiemelkedő alakjait mutatta be egy különleges képeslapgyűjteményen keresztül, amely nagyjából száz évvel ezelőtt, tanszékünk alapításának idején készült Franciaországban és minden bizonnyal Hankiss János tanszékalapító professzorunk tulajdonában volt, hanem lehetőséget adott arra is, hogy közösen ünnepeljük Grégász Miklós magángyűjtő és a könyvtár munkatársának nagylelkű gesztusát, aki egy régiségvásárban megtalálta és visszajuttatta ezt az értékes gyűjteményt tanszékünk számára – mondta az egyetemi szakember.

Nagy Andrea azt is hozzátette: a kiállítás és a hozzá kapcsolódó programok nem csak a Francia Tanszék és a könyvtár értékes együttműködésének gyümölcsei, hanem annak bizonyítékai is, hogy a múlt kincsei ma is képesek inspirálni és összekapcsolni az embereket.

Sajtóközpont