A fenntartó alapítvány 2023 óta minden évben pályázatot ír ki azoknak a fiatal kutatóknak, akik a társadalom számára hasznos tudományterületeken, témákban szeretnének új eredményeket felmutatni és neves nemzetközi folyóiratban publikálnák ezeket. A díjjal az anyagi juttatás mellett a tudományos életpálya következő szakaszaira készíti fel a GTIDEA a tehetségeket. Ebben az évben is tizennyolc kiválóság kapta meg az elismerést. Velük, valamint a korábban jutalmazott, még a doktori cím megszerzése előtt álló fiatalokkal, összesen 35 tehetséges kutatóval találkozott Szilvássy Zoltán.
- Az egyetem működése hosszú távon attól függ, hogy elegendő kiváló kutatót képez-e és képes-e őket később is foglalkoztatni. Ennek érdekében a klasszikus kutatói életpálya mellett a kiválóságoknak olyan innovatív tevékenységet is végezniük kell, amely önmaguk és hazájuk dicsőségére is válik, ugyanakkor a tudományos eredményeket jövedelmező fejlesztésekké alakítja. A Debreceni Egyetem a gyógyszeriparban, a járműiparban és az építőiparban is fontos együttműködéseket köt, országos szinten példa nélküli ez az aktivitás. Önök az egyetem talán legbecsesebb kincsét jelentik mint komoly munícióval rendelkező tudományos utánpótlás, viszont ezzel együtt nagyon sok, speciális tudásra is szert kell tenniük ahhoz, hogy a tudomány piacra kerülését és ottani hasznosítását elérjék. A Debreceni Egyetemen mindezt megtanulhatják, ehhez minden támogatást megad az intézmény. Arra törekszünk, hogy megerősítsük önöket ambiciózus kutatói mivoltukban, s hogy olyan szintre fejlődjenek, melynek révén az innovatív gondolkodásukkal hatást gyakorolhatnak a tágabb környezetükre is – szólt az ösztöndíjasokhoz a rektor.
Szilvássy Zoltán arról is beszélt, hogy a Debreceni Egyetemen többgenerációssá alakítanák ezt a gondolkodást, mely révén olyan hálózat épülhet ki, ami összegyűjti a fiatal kutatókat, így a jelenlegi PhD-ösztöndíjasok később továbbadhatják a tudást az őket követő tehetségeknek.
A találkozót követően a rektor minden kiválósági ösztöndíjas doktorandusszal személyesen konzultál arról, hogy az egyes szakterületeken milyen különleges lehetőségeik vannak, nem csak a természettudományokban, hanem a társadalomtudományok, a történelem vagy éppen a nyelvészet terén.
A GTIDEA Kiválósági PhD Ösztöndíjjal jutalmazott fiatal kutatók az elkövetkező hónapokban több szakmai kurzuson, workshopon vesznek majd részt, ahol többek között megtanulhatják a szabadalomírás módszertanát, feltételrendszerét, valamint tudományszervezői skilleket, a kutatói életpályán jól hasznosítható készségeket sajátíthatnak el.
Sajtóközpont - BZ
A Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Kiválósági PhD Ösztöndíjával jutalmazott doktorandusz hallgatókkal találkozott Szilvássy Zoltán rektor, hogy tájékozódjon a 2024-ben kitüntetett kiválóságok felkészültségéről, tudományos tevékenységéről, eredményeikről, összegezze a 2023-ban kitüntetettek éves beszámolóinak tanulságait és közösen fogalmazzák meg a további fejlődési lehetőségeket. A rektor harmincöt díjazott fiatal kutató előtt ismertette a DE tudományos stratégiáját.