Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem (DE) rektora a stúdióbeszélgetésben kifejtette: a Times Higher Education (THE) listáján való jó szereplés azért is értékes, mert külföldön egyre többen az ilyen összesítések alapján választják ki azt az egyetemet, ahol tanulni szeretnének. Hozzátette: a rangsorokban elért helyezés mellett a DE 500 éves múltja is jelentős tényező, és az, hogy a városban olyan nemzetközi nagyvállalatok működnek, mint a BMW, a ThyssenKrupp, a Continental, illetve a Krones.
- Komoly vonzóerőt jelent az egyetemi sport-, kulturális és diákjóléti rendszer is, amelyet a DE az elmúlt tíz évben alakított ki az országban egyedülálló sportinfrastruktúrájával, szabadidős programjaival és létesítményeivel – jegyezte meg Szilvássy Zoltán.
Bács Zoltán, a DE kancellárja arról beszélt, hogy több mint 130 országból csaknem 7 500 külföldi hallgató tanul jelenleg a DE-n, mely mögött óriási munka van. Nemcsak jól felépített ügynökhálózatot működtet az egyetem, hanem szakemberei rendszeresen kiutaznak és felkészítenek, felvételiztetnek.
- A külföldi és a más hazai városokból érkező hallgatók jó hatással vannak Debrecen gazdaságára is, mert jelentős összegeket fordítanak lakhatásra, étkezésre, öltözködésre, közlekedésre, szórakozásra. A külföldi hallgatók egyetemünk nemzetközi kapcsolatait is erősítik, hiszen miután végeznek, hazamennek, majd soha nem felejtik el azt, hogy Debrecenben tanultak. Több tízezren vannak most már ilyenek. Őket a Debreceni Egyetem és Magyarország nagyköveteinek is hívhatjuk, hiszen személyes tapasztalataikat átadják az ottani ismerőseiknek, ez is gerjeszti az ide jelentkezést – emelte ki a kancellár.
Szilvássy Zoltán szerint abban, hogy a BMW Magyarországon belül Debrecent választotta az új autógyár színhelyéül, nagyon komoly szerepe volt a DE-nek is.
- Az egyetem oktatási, kutatási és fejlesztési portfólióját alapvetően meghatározza egy ilyen nagyvállalat közelsége. Szinte beláthatatlan azon lehetőségek tárháza, amelyet két ilyen jelentős szereplő együttműködése hozhat – fogalmazott.
A helyi iparfejlesztésről szólva Bács Zoltán kiemelte az egyetem saját ipari parkját, ahol az épülő járműlabor mellett az intézmény gyógyszer- és egészségipari fókuszát erősíti a létesülő pilotlabor és a Nemzeti Oltóanyaggyár is.
Szilvássy Zoltán hangsúlyozta, hogy a DE ipari partnerekkel, valamint a megyei Kereskedelmi és Iparkamarával kialakított szoros kapcsolata elősegítette a stratégiai megállapodást a világ egyik vezető egyetemével, az MIT-vel, amelyben fontos szerepet játszott az egyetemet övező – az amerikai intézmény képviselői által is elismert – kutatás-fejlesztési és klaszterrendszer. A téma kapcsán Bács Zoltán a Mérnöki és Üzletfejlesztési Innovációs Intézet, azaz a Müzli tevékenységét hangsúlyozta, amelyben valódi ipari tapasztalatokkal rendelkező szakembeekr mentorálják a diákokat.
A teljes beszélgetés a Debrecen Televízió hírportálján, a Dehir.hu-n nézhető vissza.
Sajtóközpont - OCs