Egy kattintással elérhető tudomány

Folyamatosan bővül a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár által működtetett DEjournals platform, ahol az egyetemen és az azon kívül zajló kutatásokról készült tudományos cikkek, folyóiratok egy kattintással elérhetőek. A főként a karok kutatói által készített publikációkat összegyűjtő internetes felület további fejlesztéséről, az eddigi eredményekről, valamint újabb együttműködési lehetőségekről rendeztek szakmai találkozót A Szigetben.

A Debreceni Egyetemen működő tudományos szerkesztőségek elmúlt években megjelent folyóiratait gyűjti össze egy helyen és ezzel együtt átfogó platformot kínál a kiadványoknak a nemrég megújult DEjournals felület. 

A szolgáltatást üzemeltető DEENK célja, hogy könnyen hozzáférhető legyen minden fontos tudományos eredmény. Az öt éve elindított oldal 2023 óta működik DEjournals néven. Jelenleg több tudományterületen, így az agrár-, a társadalom-, az orvos- és a természettudomány mellett a műszaki, a közösségi, valamint az egyéb interdiszciplináris területeken megjelent tudományos cikkeket tartalmazó, összesen 37 folyóirat lapozható és olvasható a felületen. A DEjournals a Diamond Open Access tudományos publikációs modell alapján működik, melyben a folyóiratok és a platformok nem számítanak fel díjat sem a szerzőknek, sem az olvasóknak.

A DEjournals-t érintő legfrissebb változásokról, a platform működéséről, a rendelkezésre álló funkciókról, a megjelenési lehetőségekről, valamint a technikai részletekről rendeztek szakmai találkozót kedden A Szigetben. 

Petró Leonárd, a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár főigazgató-helyettese kiemelte, hogy indulása óta az oldal sikeresen működik, folyamatosan bővül az elérhető folyóiratok tára, a szakmai visszajelzések pedig bizonyítják, hogy van létjogosultsága a felületnek.

- A folyóiratok tartalmát szeretnénk bekapcsolni a kommunikációs menedzsment folyamatokba, ebben a szellemben a DEjournals-t összekötöttük a kutatói profilokat egybegyűjtő Tudóstérrel. A mi vállalásunk az, hogy a platformon rendelkezésre álljon mindaz a tudás, ami a feltöltött folyóiratokban megjelent cikkek révén hozzáférhető. Szeretnénk tovább fejleszteni a rendszert úgy, hogy több kiegészítő technológiai szolgáltatással bővítsük a működésünket. Tavaly óta két új szerkesztőség csatlakozott, az elmúlt egy évben pedig összesen 633 ezer absztrakt letöltést, valamint 85 ezer folyóiratszám-megtekintést regisztráltunk az oldalon. Mindez azt jelenti, hogy egyre több kutató használja és keresi a DEjournals-t. Úgy akarjuk alakítani a kiadói folyamatokat, hogy olyan szolgáltatásokat kínáljunk, melyekre a szerkesztőségeknek igényük van, a szakmai tartalom pedig olyan minőségű legyen, amire kíváncsi a tudós közösség – közölte a főigazgató-helyettes. 

A szakmai találkozón több olyan folyóirat is bemutatkozott, amely folyamatosan elérhető a DEjournals-on, így például a Kitaibelia botanikai-természetvédelmi folyóirat, mely számára kiemelten fontos a platform kínálta publicitás. Új szereplőként jelenik meg az Eastern Central Europe, melynek eddigi eredményeit is megismerhették a tanácskozás résztvevői. Az eseményen megjelent szerkesztőségek képviselői megvitatták egymással az open science előnyeit és kihívásait, valamint azokat a fejlesztési irányokat és szakmai tapasztalatokat, melyek a tudományos cikkek nyílt hozzáférhetőségét erősíthetik. 

Sajtóközpont - BZ