CampusTalk – új egyetemi magazin a DTV-n

A Debreceni Egyetem széles képzési kínálatáról, az új szakokról, az egyetemi, hallgatói, közösségi életről és jövőbeni tervei mellett saját egyetemi éveiről is beszélt Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora, valamint Bács Zoltán kancellár a Debrecen Televízió új magazinműsorában. A CampusTalk a DTV megújult, havonta jelentkező egyetemi magazinja, amely révén nyomon követhetik a DE eseményeit, történéseit.

- A felsőoktatási intézmény legfőbb értéke, hogy szeretnek oda járni a hallgatók. Debrecenben nemcsak iskolát találnak az ide érkezők fiatalok, hanem egy különös életteret, közösséget. Itt egy olyan légkör, mechanizmus alakult ki, hogy a hallgató joggal érzi, közösségben van, gondoskodnak róla és biztosan diplomája lesz – hangsúlyozta Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora a CampusTalk első adásában.  Az egyetemi vezető kiemelte: A Debreceni Egyetem képzési portfóliója a legszélesebb az országban. Mint mondta: az nagyon ritka, hogy orvosi egyetem, gyógyszerészképzés, bölcsészet, természettudományok, agrár, közgazdász mind-mind egyben elérhető legyen.

- Évről-évre Debrecenben van a legtöbb egyetemi hallgató. Amire különösen büszkék vagyunk, hogy a Balti-tengertől a Földközi-tengerig Debrecenben van a legtöbb külföldi diák. Ez a tendencia pedig növekszik, ami a magyar hallgatói létszám általános, országos csökkenése mellett különösen fontos, hiszen a tanulókra szükség van – tette hozzá Szilvássy Zoltán.

Bács Zoltán kancellár szerint a Debreceni Egyetem, mind az oktatásmódszertan, mind a hallgatói élet fejlesztésének szempontjából innovatív.

- Az egyetemi élethez hozzátartozik, hogy biztonságos körülmények között tudjanak szórakozni, szabad időt eltölteni, kulturálódni, sportolni. Új szakok alakulnak a piac változásaira reflektálva. Sőt, a közgazdász doktori képzés (Business Administration) is elindul hosszú várakozást és szervezést követően – emelte ki Bács Zoltán.

Szilvássy Zoltán hangsúlyozta: a változó világhoz történő adaptációra létezik egy mechanizmus a Debreceni Egyetemen. Az intézmény karain kívül ugyanis vannak ágazati kabinetek is, melyek az egyeztetésre szolgálnak: rajtuk keresztül tárgyalnak az ide érkezett nagyvállalatokkal – mint a BMW – oktatásról, kutatás+fejlesztésről, vagy akár biztonságról.

- Ennek megvan a következménye a tananyagban, az új tárgyak indításában, a közös innovációban, az üzleti tevékenységben. Vannak kabinetüléseink, amelyek a parlamentben zajlanak a szakma vezetőivel, miniszterek, illetve külföldi üzletemberek részvételével – emelte ki a rektor.

Szilvássy Zoltán úgy érzi, a Debreceni Egyetem integrálódott a változó világba. Ezt mutatja az is, hogy a hazai felsőoktatási intézmények közül egyedül a DE-nek van ilyen jelentős ipari parkja. Mint mondta, a kancellárral közösen több mint egy évtizede fogalmazódott meg bennük a Gyógyszerésztudományi Kar nemrég elkészült otthonának ötlete, a Vezér utcai Tudományos, Technológiai és Innovációs Parkban létrejött Nemzeti Gyártó-Kutató-Oktató Középüzem, ahol a kisvállalati szféra is megkapta azt a mentőövet a nagyvállalattól, egyetemtől, várostól, hogy részese lehet az ott fellelhető harmonizált fejlődésnek.

Bács Zoltán kiemelte: a területen az egyetem saját, vagy az ipari partnerekkel közös tevékenységeket tervez. Ilyen már a pilot labor is, de a Műszaki Kar járműlaborja sem véletlenül épül a BMW ideköltözését követően.

- Az ipari parkban van még terület bőven és terveink is vannak. Ez az egyetem oktatás-kutatás-betegellátáson túli negyedik lába, ami most alakul ki, fejlődik – hangsúlyozta a kancellár. Bács Zoltán hozzátette: a Debreceni Egyetem tervei között szerepel egy Sport és Zene Társadalmi Innovációs Központ létrehozása is utcai Tudományos, Technológiai és Innovációs Parkban.

A CampusTalk teljese adását itt tudja megtekinteni:



Sajtóközpont
Fotó: Dehír