Tavaly decemberben vette át a Hajdú-Bihar Vármegyei Prima Díjat Nagy Péter, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Tudományos, Társadalmi Tanácsadó Testületének elnöke. A professzor az átadóünnepségen bejelentette, hogy a GTIDEA Kiválósági PhD Ösztöndíjat nyert hallgatók innovációs törekvéseinek támogatására, a leginnovatívabb ötletet kidolgozó ösztöndíjasnak ajánlja fel az elismeréssel járó pénzjutalmat.
- A jövő tehetséges kutatóinak segítése a fenntartó alapítvány egyik fontos célja. Mindent meg kell tennünk azért, hogy a fiatalok szintet léphessenek az innovációban. Óriási megtiszteltetés ért azzal, hogy nekem ítélték a Vármegyei Prima Díjat, s mivel a kiválósági program kifejezetten szívügyem, az elismeréssel járó összeg felajánlásával szeretném támogatni a PhD-hallgatók munkáját. Nagyon izgalmas anyagok érkeztek a versenyre, mind a kilenc döntős kutató kivételes tudásról és felkészültségről adott számot, így a legjobbak közül is a legjobbakat választottuk. Minden előadónak érdemes felkeresnie a Debreceni Egyetem Innovációs Ökoszisztéma Központját, hiszen mindegyik előadásban komoly potenciál rejlik. Ha nem is mindig ér célba az ötlet, rengeteget lehet tanulni a sikerhez vezető úton – fogalmazott Nagy Péter, a TTTT elnöke.
A tudományos verseny pénteki döntőjében kilenc PhD-hallgató ismertette a társadalom javára fordítható innovatív megoldási javaslatait a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár közösségi terében, A Szigetben. A fiatal kutatók néhány perces előadásokon mutatták be ötleteiket, majd a Nagy Péter, Balla György, Bács Zoltán, Hajdu András és Kéki Sándor professzorokból álló zsűri kérdéseire válaszolva vázolták fel a gyakorlati megvalósítás lehetőségeit.
Az innovációs versenyen nagy számban hangzottak el olyan szakmai előadások, melyek témái az orvos- és egészségtudomány, valamint az agrár- és élelmiszertudomány területéhez kapcsolódtak, rávilágítottak specifikus és általános egészségügyi, társadalmi és kutatási kérdésekre, melyekre igyekeztek újszerű megoldást kínálni.
A verseny leginnovatívabb pályamunkáért járó díját végül nem egyetlen győztes kapta, hanem három fiatal kutató között osztották meg a támogatást. Az első helyezett Jakab Jázmin, a Természettudományi és Technológiai Kar Hidrobiológiai Tanszék doktorandusza lett, a második és a harmadik helyen Szőke Zsombor és Mikolás Maja, a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Komplex Rendszerek és Mikrobiom-innovációk Központjának tanszéki mérnökei végeztek.
Bács Zoltán kancellár szerint a Debreceni Egyetem fontos stratégiai területe a tudományos utánpótlás-képzés, melyet kiemelten támogat az intézmény.
- A legtehetségesebb PhD-hallgatók hosszabb munka után mutathatták meg a döntőben azokat az ötleteket, melyeket gyakorlati hasznosításra is érdemesnek tartanak. Nagyon hasznos volt végighallgatni a kutatásfejlesztési témákat, ugyanis ezek mindegyike meghatározó lehet a jövőre nézve. Bízunk abban, hogy az egyetem tudományos utánpótlása egyre erősödik, nagy szüksége van az intézménynek a minőségi, tudományos területen aktív hallgatókra. Éppen ezért vannak ehhez hasonló versenyeink az Innovációs Ökoszisztéma Központban, valamint kiegészítő ösztöndíjjal támogatjuk azoknak a doktori képzésben részt vevő fiataloknak a munkáját, akik a Debreceni Egyetemen képzelik el a jövőjüket. Az a cél, hogy minél több hallgató vegyen részt tudományos versenyeken, jelenleg ugyanis sokszor a bátorság, az önbizalom hiányzik a fiatalokból ahhoz, hogy sikeresek legyenek – fogalmazott Bács Zoltán kancellár.
A kiválóságok a szakmai felkészültségük mellett bemutatták innovációs és vállalkozási ismereteiket is: részletezték, milyen módon történt az érintett piacterület feltérképezése, az adott ötlet hogyan szolgálja az innovációt, mennyivel egyedibb a felvázolt elképzelés a versenytársak projektjeihez képest, hogyan oldható meg a terv szabadalmaztatása, etikai, infrastrukturális, gazdasági szempontok alapján milyen feltételeknek kell megfelelni, valamint arról is szó esett, hogy a projektek hogyan illeszkednek a kereslet és kínálat rendszerébe.
A Nagy Péter professzor által megálmodott kezdeményezés eredményeként a versenyzők már a felkészülés szakaszában – Gémesi Zsolt innovációs szakember vezetésével –, valamint a döntő során is számos olyan információ és skill birtokába jutottak, melyeket karrierjük során hasznosítani tudnak, megismerhették az innováció legújabb trendjeit, együttműködéseket alakítottak ki a különböző tudományterületeken kutató kollégáikkal.
A GTIDEA Kiválósági PhD Ösztöndíj-programba 2025. április 15-ig jelentkezhetnek a tudományos innováció iránt érdeklődő, szakmailag elhivatott és felkészült fiatal kutatók. További információk: https://gtidea.hu/osztondijak
Sajtóközpont - BZ
A legjobb innovációs ötleteket támogatta felajánlásával Nagy Péter, az intézményt fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Tudományos és Társadalmi Tanácsadó Testületének elnöke. A GTIDEA Kiválósági PhD Ösztöndíjasok számára rendezett tudományos verseny döntőjében kilenc tehetséges kutató mutatta be innovatív projektjét, közülük választotta ki a szakmai zsűri a legkiemelkedőbb megoldási lehetőségeket.