Ülésezett a Szenátus

A tanácskozáson Bács Zoltán kancellár cáfolta azokat a sajtóhíreket, miszerint a debreceni felsőoktatási intézményben is a Corvinus Egyetem új működési modelljét vezetnék be. Ismét szó volt a BMW-gyárról és a térség gazdaságfejlesztési programjáról is.

- A Debreceni Egyetem szempontjából meghatározó események történtek a legutóbbi szenátusi ülés óta. Október 12-én a BMW és a magyar állam, valamint az önkormányzat képviselői a Debreceni Egyetemen aláírták a német autógyár debreceni üzemének létrehozását támogató szerződéseket. Ez a beruházás egy rendkívül komplex iparfejlesztési programot indított el a városban, amelynek fontos szegmense lesz a járműipar. A program irányítására a miniszterelnök kormánybiztost nevezett ki. A kormánybiztos úrnak és munkatársainak az egyetem főépületében is biztosítjuk a munkafeltételeket. A munkacsoportok munkájában az egyetem aktívan részt vesz – jelentette ki Szilvássy Zoltán rektor a Debreceni Egyetem Szenátusának november 8-ai ülésén.

Az egyetemi vezető kifejtette: a program földrajzi határai Debrecentől nagyjából 100 kilométerre húzódnak, azaz nyugatról Szolnok, keletről Nagyvárad határolja, így a tervek között szerepel a Szolnok-Debrecen-Nagyvárad tengely ipari és gazdasági fejlesztése. Szolnokon például az ipartörténeti szempontból kiemelkedő vasútgépészeti képzés újjáélesztése is cél.

A rektor beszámolójában kitért az űrkutatásért felelős miniszteri biztos kinevezésére, illetve a magyar űrkutatás Debreceni Egyetemet érintő vonatkozásaira.

Bács Zoltán kancellár a komplex régiófejlesztés kapcsán elmondta, hogy a kormánybiztos hat munkacsoportot állított fel, amelyből az egyik kifejezetten kötődik a Debreceni Egyetemhez.

- Ez a munkacsoport a köznevelés, szakképzés, felsőoktatás szükséges fejlesztésével, az innovációs tevékenységhez kapcsolódó jelenlegi Tudományos, Technológiai Parkból Science Park létrehozásával, illetve az egészségügyi tevékenység és fekvőbeteg-ellátás átalakításával fog foglalkozni – tájékoztatott Bács Zoltán.

Az utóbbi időben a munkatársaktól, oktatóktól elhangzó gyakori kérdésekre válaszolva, a „Corvinus-modell”-ről szólva Bács Zoltán cáfolta azokat a híreszteléseket, miszerint a Debreceni Egyetemre is pont ezt a működési formát terjesztenék ki, mivel a Debreceni Egyetem egy teljesen más felépítésű és tevékenységű intézménytípus.

- Ez a modell kifejezetten a Corvinus Egyetemhez készült, amely méretét, képzési kínálatát, feladatait és költségvetését tekintve jóval kisebb a debreceninél, viszont ezzel a működési modellel sokkal rugalmasabbak és sikeresek lehetnek. Ugyanakkor az nem zárható ki a többi intézmény esetében sem, sőt szükséges is volna, hogy más, új működési modell kerüljön kidolgozásra és bevezetésre, hiszen a felsőoktatás, a kutatás, az innováció nemzetközi piacon versenyző tevékenységek, amely jelenleg ehhez az igényhez nem illeszkedő, nagyon nehézkes és merev hivatali szabályrendszerben kell működjön – jelentette ki Bács Zoltán.

A kancellár a 2019-es költségvetés kapcsán jelezte, hogy jövőre már két tárca: az Emberi Erőforrások Minisztériuma, valamint a kiválósági kutatási források tekintetében az Innovációs és Technológiai Minisztérium finanszírozása alá fog tartozni az intézmény, és reményei szerint egyszerre fognak rendelkezésre állni az információk a jövő évi költségvetés elkészítéséhez.

A Szenátus november 8-ai ülésén támogatta a Debreceni Egyetem Díszérme kitüntetés adományozását Tamássy Lajos professor emeritus részére a matematika egyetemi oktatásában és annak fejlesztésében évtizedeken keresztül végzett kiemelkedő tevékenységéért, valamint nemzetközi viszonylatban is értékes differenciál-geometriai kutatásaiért.

A testület módosította a karok működési rendjét, ennek nyomán a Természettudományi és Technológiai Karon létrehozták a Hidrozoológiai Kihelyezett Tanszéket, a Biotechnológai és Mikrobiológia Tanszék neve pedig Molekuláris Biotechnológiai és Mikrobiológiai Tanszékre változott. Ugyancsak a kart érintő változás, hogy „A Debreceni Egyetem szabályzata az egyes munkakörök betöltésével kapcsolatos szabályokról, a pályáztatás rendjéről és egyéb foglalkoztatási szabályokról” című szabályzat módosításával ezentúl – minden karon egységesen – az egyetemi tanári kinevezésnél nem feltétel, csupán előny lehet az MTA doktora cím birtoklása. A Szenátus ugyancsak támogatta a Debreceni Egyetem Doktori Szabályzatának módosítását, miszerint ezentúl doktori programok vezetőinek megbízásánál sem lesz feltétel az MTA doktora cím birtoklása.


A Debreceni Egyetem Hallgatói Térítési és Juttatási Szabályzatának Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Karra vonatkozó rendelkezéseinek módosításáról is határozott a testület. A döntést a karon működő roma szakkollégiumi ösztöndíj népszerűségének növekedése indokolta, melyet innentől kezdve nemcsak a GYGYK, hanem a szakkollégium más karokról érkező tagjai is igényelhetnek. Az oktatási ügyek között a Szenátus támogatta a regionális és környezeti gazdaságtan mesterképzési szak indítását a Gazdaságtudományi Karon.

A testületi ülés végén Körösparti Péter, a DE Hallgatói és Doktorandusz Képviselet elnöke bejelentette, hogy a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája tisztújító közgyűlésén Kovács Eszter Csillát, a DEHDK alelnökét elnökségi tagnak választotta, Csont István, a DEHÖK elnökhelyettese pedig a felügyelő bizottság elnöke lett. A Doktoranduszok Országos Szövetségénél Molnár Dániel, a DEHÖK kabinetfőnöke lett a testület elnökhelyettese.

Sajtóiroda - TPL