Tudós és iskola: a labdarúgásról másképp

A labdarúgás gazdasági jelentőségéről, a világgazdaságban betöltött szerepéről, mozgató elemeiről és a szurkolói közösségek piaci szerepéről volt szó a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája középiskolás diákjai számára rendezett „Tudós és iskola – tudósiskola” tehetséggondozó programján, amelynek keddi vendége Bácsné Bába Éva, a DE Sportgazdasági és -menedzsment Intézet igazgatója, a Gazdaságtudományi Kar dékánhelyettese volt.

- A világgazdaság csaknem 0,5 százaléka származik a sportgazdaságból. Az iparág évente több mint 500 milliárd dollárt termel, és a következő években további, átlagosan 5 százalékos növekedést várnak a szakemberek. A labdarúgás a 2018-as E-sport és 2019-es fitnesz előre törését követően újra a legnépszerűbb sport, amely éves szinten 50 milliárd dollárt, tehát a sport piac mintegy 10 százalékát termeli – mutatott rá előadásában Bácsné Bába Éva, a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar dékánhelyettese, a Sportgazdasági és -menedzsment Intézet igazgatója.

40 millió igazolt futballjátékos, évente mintegy 15 millió labdarúgó-mérkőzés. Európában mintegy 700 csapat méri össze a tudását 50 bajnokságban. A kontinens klubcsapatai éves 26 milliárd dolláros termelésükkel a világ labdarúgópiacának 50 százalékát termelik ki. A európai labdarúgókluboknak csaknem 221 millió nézője van.

- A labdarúgópiac gazdasági adatait vizsgálva nagyon meglepő, hogy az európai klub futball bevételeinek mindössze 2 százalékát adják a jegy- és bérleteladások, míg a legmeghatározóbb szegmens a piacon továbbra is a közvetítések jogdíjaiból befolyó bevételek, amelyek meghaladják a 42 százalékot is – fejtette ki a Sportgazdasági és -menedzsment Intézet igazgatója.

Bácsné Bába Éva hozzátette: a labdarúgópiac bevételeinek meghatározó részét teszik ki a szponzorációból származó jövedelmek is. A futball legnagyobb támogatói a szerencsejáték és a pénzügyi intézetek közül kerülnek ki.  A labdarúgócsapatok bevételeik jelentős részét játékosok leigazolására, 60- 70 százalékot a játékosok fizetésére fordítják.

- A magyar labdarúgás éves szinten 158 millió euró bevételt generál. Közvetítési jogdíjakból 28 millió, míg jegybevételekből csaknem 2, 9 millió euró a hazai klubok jövedelme. Hazánkban csaknem 99 millió eurót fordítanak a csapatok a játékosok bérezésére. Elmondható, hogy Magyarországon negatív az NB I. mérlege és a transzfer eredményei is. Pozitívak azonban a mutatók a meccsek látogatottsága kapcsán, ugyanis az előző évtized átlagosan háromezer fős vendégszáma jelentősen emelkedett – tette hozzá a professzor.


Bácsné Bába Éva arra ösztönözte a hallgatókat, hogy járjanak még többen labdarúgó-mérkőzésekre, hiszen mint mondta ő is egyszerű látogatóból lett a sport szerelmese és kutatója.

A tehetséggondozó és pályaorientációs programsorozat 2024/2025-ös tanév második rendezvényén a gimnázium 10., 11. és 12. évfolyamos diákjai vettek részt.

Sajtóközpont