Az előadás a legismertebb reformkori karikatúráról szól, amely Széchenyit, Kossuthot és a „szamarat" ábrázolja. A sok képpel és képelemzéssel fűszerezett előadás azt vizsgálja, hogy a sztereotip történeti gondolkodás miképpen teremtett a kép köré teljesen félreértő értelmezést, amikor azt a Széchenyi-Kossuth vita összefüggésébe helyezte.
- A kép az eredeti és jól feltárható kontextusa szerint éppen azt az időszakot idézi fel, amikor Széchenyi és Kossuth időlegesen együttműködött. Vagyis a történeti mélyfúrás – levéltári kutatás, forrásvizsgálatok – és a különböző képelemzési technikák (diszkurzív képelemzés, történeti kontextualizálás, a rajzoló szándékainak elemzése, a motívumok értelmezése) segítségével a karikatúra tényleges jelentésrétegeit bontja ki az előadás – mondta a hirek.unideb.hu portálnak Velkey Ferenc.
A Történelmi Intézet docense kiemelte: rávilágít arra is, hogy az öröklött történelmi sémák hogyan hozhatnak létre egy kép esetében félreértelmezett és megkövesült értelmezéseket.
Facebook esemény: https://www.facebook.com/events/389452237310930/?ref=newsfeed
Sajtóközpont – BZs