A térinformatika jelene és jövője

Több mint hetven előadás hangzik el és tizenöt cég mutatja be szolgáltatásait, termékeit a 15. Térinformatikai Konferencián és Szakkiállításon a Debreceni Egyetemen. A legmodernebb eszközökről, a legfrissebb fejlesztésekről és tudományos eredményekről tanácskoznak a szakemberek a csütörtökön kezdődött kétnapos, országos rendezvényen.

Mintegy százötven szakember érkezett csütörtökön a Debreceni Egyetemre, ahol a legmodernebb térinformatikai technológiákról és módszerekről, illetve azok felhasználási lehetőségeiről tanácskoznak két napon át.

Az esemény megnyitóján Szabó Szilárd, a DE Természettudományi és Technológiai Kar (TTK) Földtudományi Intézet igazgatója hangsúlyozta: a rendezvény 2009 óta töretlen népszerűségnek örvend, ami jól mutatja, hogy a térinformatika a világunk fontos szegmense, szerepe van a vállalati és gazdasági tényezők között, valamint szerepe van az egyetemi oktatásban és a kutatóintézetekben is.

- Ebben az évben is legalább százötvenen gyűlünk össze, remek alkalom ez arra, hogy az adatok előállítói és felhasználói találkozzanak, tapasztalatot cseréljenek és megismerkedhessenek a kiállító cégek eszközeivel, szolgáltatásaival – mondta az igazgató.

Dobi Csaba, Hajdú-Bihar Vármegye Önkormányzatának jegyzője köszönetét fejezte ki a Debreceni Egyetemnek, a szervezőbizottságnak, hogy tizenötödik alkalommal is megrendezik ezt a nagy sikerű, országos jelentőségű rendezvényt, mert ez a fajta elkötelezettség viszi előre a szakmát. 

- A térinformatika jelentősége megkérdőjelezhetetlen a mai világban, ugrásszerűen megnőtt a térbeli adatok elérhetősége és mennyisége, ezek az adatok a tervezés alapeszközei, melyek az önkormányzat segítségére is vannak. Nem véletlen, hogy múlt decemberben a TTK és Hajdú-Bihar Vármegye Önkormányzata szorosabbra fűzte a már meglévő együttműködését, nekünk is szükségünk van olyan szakemberekre, akik segítenek a területfejlesztési munkában – emelte ki a jegyző.

- Az elmúlt tíz-tizenöt évben rohamos fejlődésen ment keresztül a térinformatika. A célunk, hogy a különböző területekről érkező szakembereket összehozzuk, inspiráljuk az együttműködéseket és segítsük azt, hogy a legújabb tudományos eredmények minél hamarabb a gyakorlatban is hasznosuljanak – mutatott rá Kun Ferenc, a DE TTK dékánja, aki azt is fontosnak tartotta nyomatékosítani, hogy a kar kiemelt figyelmet fordít az ipari együttműködésekre, illetve kiemelte a duális képzés előnyeit.

A kétnapos rendezvényen a plenáris előadások mellett 12 szekcióban több mint hetven előadás hangzik el, illetve tizenöt kiállító cég standja jelenik meg a Díszudvaron. A résztvevők többek között a védelmi célú geoinformációs támogatás aktualitásairól, az országos légifényképezés megújításáról, a mesterséges intelligencia hatásáról a táradat ökoszisztémáról vagy épp a drónokról és robotokról is hallhatnak.

 

Sajtóközpont - KSzD