A Kotsis Iván-díjat a 20. századi magyar modern építészet kiemelkedő alkotója és meghatározó egyetemi professzora emlékére tanítványai és tisztelői javaslatára 1990-ben alapították. A kitüntetést évente osztják ki egy szakmai kuratórium javaslata nyomán, a szakma fair play-díjaként, oktatóként és tervező építészként is kiemelkedően teljesítő szakmabeliek részére.
A Kotsis Iván-érmet Golda János, a Magyar Építőművészek Szövetségének alelnöke nyújtotta át Kovács Péternek, a Debreceni Egyetem Műszaki Kar (DE MK) Építészmérnöki Tanszék docensének, aki azt kollégái és Kotsis Iván unokái körében vette át.
Kovács Péter Ybl- és többszörös Pro Architectura-díjas építész, a Debrecenben 2010-ben indult egyetemi szintű építészképzés kezdetektől kiemelt szereplője MSc szakfelelősként. A kis létszámú műteremképzés vezetője, meghatározó oktatója.
- Kovács Péter irányítása mellett a képzés évről-évre elismertebbé vált, a hallgatók eredményei pedig egyre jobbak, amit jól mutatnak például a Magyar Építész Kamara és a Magyar Építőművészek Szövetsége diplomadíj-pályázatán elért sikereik, a mesteriskolai jelenléte, valamint a munkáltatóként megjelenő, kiemelkedő építészirodák pozitív visszajelzései – fogalmazott Szentirmai Tamás, a DE MK Építészmérnöki Tanszék vezetője.
Mindemellett alkotóként is megkerülhetetlen Kovács Péter. Részt vett egyebek mellett a Debreceni Egyetem és a város több meghatározó épületének tervezésében, melyek közül kiemelkedik például az Onkoradiológiai Központ és az Informatikai Kar épülete, illetve az Agóra Tudományos Élményközpont. A Csokonai Színház 2023-ban befejeződött felújításában is közreműködött.
Ugyancsak rangos elismerésben részesült a Műszaki Kar két fiatal oktatója, Major Zoltán és Müllner Péter, akik Molnár Péter-díjat kaptak. A Partizan Architecture építészei a számos szakmai díjjal elismert cserépváraljai Munkás Szent József templom felújításában betöltött szerepükért részesültek a kitüntetésben.
A Molnár Péter-díjat húsz éve alapították, fiatal építészek kaphatják minden évben az Ybl Miklós-díjas építész emlékére. Az elismerés kuriózum a hazai építészeti díjak sorában: a szakma neves szereplői magánemberként ítélik oda olyanoknak, akik munkáikkal túlmutatnak az aktuális építészeti divatokon, olyanoknak, akik a gazdasági ráfordítások minimumát kereső építészetet képviselnek.
Sajtóközpont - OCs