Fókuszban a régiókutatások

A humán- és társadalomtudományok, valamint a gazdaság- és jogtudományok regionális vonatkozású vizsgálatainak eredményeit mutatták be a XII. Interdiszciplinaritás a régiókutatásban: Gazdaság – Társadalom – Menedzsment című nemzetközi tudományos konferencián a Debreceni Egyetemen. A Gazdaságtudományi Kar és a Magyar Nemzeti Bank által közösen szervezett rendezvényen több mint száz előadás hangzott el.

A tanácskozáson a hazai és határon túli szakemberek mellett külföldi előadók, doktoranduszok és az egyetem tehetséggondozó programjában részt vevő hallgatók is bemutatkoztak. A hat plenáris előadás mellett húsz szekcióban, egyebek mellett a regionális gazdaság, a vezetés és szervezés, az emberi erőforrás menedzsment és a fenntarthatóság témakörében mutatták be legújabb kutatási eredményeiket. 

- Lépést kell tartanuk a tudományos folyamatokkal, új modellek, eszközök érkeznek, változnak a szakmai szabályozások. A konferenciánk célja, hogy ráirányítsa a figyelmet ezekre a változásokra és lehetőséget biztosítson a tématerületek szakemberei számára a közvetlen diskurzusra, az együtt gondolkodásra, amely továbblendíthet vagy új lendületet adhat egy tudományos munkának, kutatásnak. Az akadémiai szférában jelentős igény mutatkozik erre – mondta Dajnoki Krisztina, a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kar tudományos dékánhelyettese, a Vezetés- és Szervezéstudományi Intézet igazgatója a rendezvény megnyitóján.

Az esemény szervezőbizottságának elnöke kiemelte: a régiókat gazdasági szerkezetükből fakadóan más és más hatások érik, bár a fő problémáik azonosak, a specifikációkban eltérések tapasztalhatók. Ezek megismerése közvetve a térség fejlődését is segítheti. 

- A konferencia remek lehetőséget biztosít a tehetséggondozó műhelyeknek is, a hallgatók kutatásaikat bemutatva tökéletesíthetik az előadói kommunikációs készségüket, új ötleteket kaphatnak a publikációjukhoz, továbbá szakmai kapcsolatot építhetnek – tette hozzá Dajnoki Krisztina.

A tanácskozást 2010-ben indította útjára a Magyar Nemzeti Levéltár Hajdú-Bihar Megyei Levéltára, a DE Gazdaságtudományi Kara 2015-ben kapcsolódott be a szervezésbe.

A rendezvény keretében a magyar gazdasági felsőoktatás hazai és külföldi akkreditációjának tapasztalatairól tartottak kerekasztal-beszélgetést. Az eseményen Erdey László, a DE GTK nemzetközi ügyekért felelős dékánhelyettese, a Közgazdaságtan és Világgazdaságtan Intézet igazgatója elmondta: a Gazdaságtudományi Kar nemrég az egyik legrangosabb nemzetközi minősítő felsőoktatási szervezet, az AACSB tagja lett. Ez a tagság a hazai és külföldi hallgatók számára előnyt és szakmai minőséget jelent, az intézmény számára pedig új kapukat nyit meg, újabb együttműködéseket hozhat. A GTK megkezdte az AACSB akkreditáció folyamatát is, amely megszerzésével a kar egy elit szakmai közösséghez csatlakozna, mivel a nemzetközi minősítéssel a világ gazdaságtudományi képzéseket nyújtó felsőoktatási intézményeinek kevesebb mint 6 százaléka rendelkezik. 


Sajtóközpont - ÉE