A jövő jogi doktorainak kutatásai

Doktorandusz Konferenciát rendeztek a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán, ahol az ország jogi képzést nyújtó egyetemeinek 80 doktorandusza mutatta be legújabb kutatási eredményeit pénteken. Az értékelésben résztvevő oktatók száma a 30-at közelítette. A nyitó, plenáris előadást 11 szekcióülés követte, ahol a PhD-hallgatók témák szerint csoportosítva adtak elő.

A 20. Doktorandusz Konferenciára a Debreceni Egyetem (DE) Állam- és Jogtudományi Kar (ÁJK) Marton Géza Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola hallgatói mellett az ország szinte összes jogi képzést folytató intézményéből érkeztek hallgatók: a Miskolci Egyetemről, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemről, az Eötvös Loránd Tudományegyetemről, a Pécsi Tudományegyetemről, a Károli Gáspár Református Egyetemről, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemről és a Széchenyi István Egyetemről is.

- Reményeink szerint Önök lesznek a jövő kutatói, akiktől friss tudományos eredményeket várunk. Azt reméljük, hogy új energiával, lendülettel töltik meg a jogtudományt – jelentette ki a konferencia megnyitóján, a DE ÁJK dékánja, Szikora Veronika.

Szabadfalvi József, a DE ÁJK Marton Géza Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola vezetője elmondta: a Doktorandusz Konferencia nem verseny, a 11 szekcióban közreműködő szekcióelnökségben tevékenykedő oktatók az előadások után tanácsokkal látják el a doktoranduszokat, esetleg új perspektívákat is megnyitnak számukra. Az előadók egymással vitatkozhatnak, polemizálhatnak, sőt alkalom nyílik szakmai kapcsolatok kialakítására is.

- A cél, olyan szakmai muníció, impulzusok átadása a doktoranduszoknak, amik tovább lendíthetik a kutatásaikat. Ez segíti őket abban is, hogy minél kiválóbb disszertációt írjanak – fogalmazott Szabadfalvi József.

A rendezvény nyitó, plenáris előadását Tóth Mihály, a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar professzor emeritusa tartotta. Előadásában a hazai büntetőjog és a büntető eljárási jog aktuális kérdéseivel foglalkozott.

- Manapság a hiperaktív jogalkotás korát éljük. Az utóbbi három év során a Magyar Közlöny mintegy 37 ezer oldalnyi terjedelemben közölt jogszabályokat. Ez idő alatt átlagosan kéthavonta módosult a Büntető Törvénykönyv – jellemezte a jogalkotás jelenlegi állapotát Tóth Mihály.

A plenáris előadás után a doktoranduszok a kifejezetten a konferenciára készített előadásaik mellett tudományos munkájuk hátterét és eddigi eredményeiket mutatták be negyedórás időkeretben. Összesen 80 előadás hangzott el, ebből 17 angol nyelven az agrárjogi, környezetjogi és alkotmányjogi-, büntető eljárásjogi-, két büntetőjogi-, európai jogi-, jogtörténeti és jogelméleti-, közigazgatási jogi és pénzügyi jogi szekció-, munkajogi és szociális jogi-, nemzetközi jogi-, polgári eljárásjogi-, valamint a polgári jogi szekciókban.

Számos nemcsak a jogászok számára érdekes téma került napirendre. Így például a büntetőjogi szekcióban egyebek mellett szó esett a pártfogó felügyelet jogintézményéről, annak hazai fejlődéséről, különös tekintettel a fiatalkorúak pártfogó felügyeletére. Az angol nyelvű európai jogi szekcióban az online zaklatás uniós jogi aspektusairól is hallhattak a résztvevők. A munkajogi és szociális jogi szekcióban pedig azzal foglalkozott egy előadó, hogy megfelel-e jelenlegi formájában az Európai Unió munkaidő irányelve a változásban levő munkaerőpiac kihívásainak.

Az értékeléseket szekciónként kettő – négy jogi kari oktató végezte, akikhez szekciótitkárként a DE ÁJK egy-egy joghallgatója csatlakozott.  


Sajtóközpont – OCs