A montreali magyarok történelmének jobb megismerése és örökségének megőrzése céljából 2023-ban kötött együttműködési megállapodást Magyarország Montreali Főkonzulátusa és a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kara (BTK), amelyhez később csatlakozott a Concordia Egyetem Oral History and Digital Storytelling Központja is. Ezt a munkát ismeri el és bővíti ki a két egyetem együttműködési megállapodása.
Kanadában mintegy 300 ezer, ezen belül Montrealban csaknem 30 ezres a magukat magyarnak vallók száma. Az együttműködés célja ez utóbbi, a montreali magyar diaszpóra múltjának és jelenének kutatása, emlékeinek feltérképezése, megőrzése és tudományos bemutatása a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Angol-Amerikai Intézetének (AAI) koordinálásával. A közös munkában az AAI mellett a BTK több egysége, így a Szociológiai Tanszék és a Nemzetközi Migrációkutatási Központ is részt vállal.
A hosszú távra tervezett közös munkában a montreali-magyar szervezetek mellett kanadai egyetem is részt vesz. A Concordia Egyetemen működő Centre for Oral History and Digital Storytelling 2024-ben csatlakozott a programhoz, a tervezett megállapodásnak köszönhetően hamarosan hivatalossá téve az együttműködést, elsősorban az oral history területén.
- Ez a nemzetközileg is elismert központ abban segíti a kutatómunkát, hogy elsősorban szakmai tudásukkal, helyi kapcsolatrendszerükkel és eszközökkel is támogatják az életút-interjúk készítését, emellett a kar oktatói, PhD-hallgatói számára a módszertani felkészítéshez workshopokat szerveztek, és megismertették a kollégákat az általuk fejlesztett, az interjúk megjelenítéséhez használható vizualizációs programokkal is – mondta a hirek.unideb.hu portálnak Venkovits Balázs.
Az Angol-Amerikai Intézet igazgatója hozzátette: bízik abban, hogy a szélesebb körű együttműködés akár más kutatási projekteknek vagy hallgatói-, oktatói csereprogramoknak is lendületet adhat, hiszen a Concordia Egyetem több területen is a világ 200 legjobb felsőoktatási intézménye között van.
Az elmúlt másfél évben a nemzetközi tudományos projekt számos sikert ért el. Az eredmények között vannak a szélesebb közönség számára szóló, illetve a tudományos közönséget célzó kiadványok, publikációk és fejlesztések is, amelyek olyan módszertant, együttműködési hálózatot és modellt hoztak létre, ami alapján a projekt kibővíthető a montreali magyar diaszpóra kutatásán túl is.
- Már több interjút készítettünk és az adatgyűjtés is elindult a montreali magyar közösségben, emellett elkezdődött egy interaktív térkép fejlesztése a Debreceni Egyetemen, amely áttekintést ad az elmúlt száz év magyar vonatkozású szervezeteiről, eseményeiről egy olyan platformon, ahol a látogatók bejárhatják a várost, az adott helyszínekkel kapcsolatos adatok mellett pedig archív fényképeket, dokumentumokat és interjúrészleteket tekinthetnek meg – sorolta az elért eredményeket Venkovits Balázs.
2024-ben megjelent egy háromnyelvű, díszes album a montreali Szent István Bál történetéről a Debreceni Egyetemi Kiadónál, ezzel párhuzamosan tudományos tanulmány is készül a bál integrációs szerepéről Venkovits Balázs és Huszti Éva (Szociológiai és Szociálpolitikai Tanszék) szerzőségével.
A kutatómunka keretében idén várhatóan megvalósul az interaktív térkép feltöltése és publikussá tétele, emellett a munkacsoport a Szent István Bálhoz hasonlóan a 2026-ban százéves Hungária Social Club történetének feldolgozásán dolgozik, amelyet ünnepi kiadvány és tudományos tanulmány formájában jelentetnek meg.
Fontos eleme a projektnek az egész Kanadára kiterjedő kérdőíves kutatás, amelyet Huszti Éva koordinál, ennek indítása idén nyáron várható, majd ezt követi az adatok elemzése és publikálása hazai és nemzetközi folyóiratokban.
Az eddig elért eredményeket hamarosan, egy június 13-án Budapesten rendezett tudományos fórum keretében ismerheti meg a szakmai közösség.
Sajtóközpont - BZs