- A több mint tíz éve megalakított Üzleti Innovációs Klub célja, hogy segítse az innovatív, kreatív, vállalkozó szemléletű debreceni egyetemistákat, pályakezdő diplomásokat a vállalkozóvá válásban, ötleteik megvalósulásában. A befektető szféra működését, az üzleti befektetések világát csakis maguk a szereplők mutathatják be hitelesen. Három terület, három perspektíva, három sikertörténet – mondta Dajnoki Krisztina, a DEViK elnöke, a DE Gazdaságtudományi Kar Vezetés- és Szervezéstudományi Intézet igazgatója.
Az Üzleti Innovációs Klub legutóbbi rendezvényének vendégei voltak Lotfi Farbod kockázati tőke befektető, a Deutsche Bank és az ING Barings egykori elnök-vezérigazgatója, a Budapesti Értéktőzsde korábbi vezérigazgatója, valamint alelnöke, aki egyben DATE alumni tag is, Verő Barbara angyalbefektető, aki emellett a Debreceni Egyetem Gazdálkodás- és Szervezéstudományok Doktori Iskola elsőéves doktorandusza, valamint a ShowMe siker csapata, akik a Debreceni Egyetemen szereztek diplomát.
- Az angyalbefektető az a nem normális ember, aki saját anyagi forrásait fekteti be, hogy utána ingyen dolgozhasson. Mindezt úgy, hogy tisztában vagyunk azzal, hogy az angyal befektetések csaknem 90 százaléka sajnos csődbe megy. Nincs biztosíték, befektetésünk leghamarabb 8-9 év elteltével hozhat bevételt – mutatta be munkáját Verő Barbara.
Lotfi Farbod szerint minden a megtakarítással kezdődik. Véleménye szerint a vállalkozást tervező fiataloknak fel kell tenniük a kérdést, mit hajlandóak feláldozni a sikerért. Járnak-e minden hétvégén szórakozni, vagy éppen főznek vagy étteremből rendelnek ételt?
- Nem fektetek be olyan cégbe, amely nem termel cash flow-t, csak ígéri a validációt, amely nincs megfelelően pozicionálva. Olyan vállalkozásokat, szcenáriókat keresek, amelyek önazonosak, egy ugrás előtt állnak és én a növekedésüket, fejlődésüket segíthetem – fejtette ki a Budapesti Értéktőzsde korábbi vezérigazgatója.
A ShowMe a Cápák Között című befektetői televíziós műsorban szerzett tőkebefektetőt. Jakab Ádám, Nemes Dániel és Gilányi Milán egymillió forint tőkebefektetésből csináltak két év alatt 200 milliós árbevételt. A sikeres vállalkozás tagjai szerint a heti ötnapos, napi nyolcórás munka nem elegendő, szavaik szerint „édes kevés” egy vállalkozás beindításához és sikerre viteléhez.
- A szakmai felkészültség mellett a személyes felkészültség is ugyanolyan fontos. Egy vállalkozásnak ismernie kell a piacot, a konkurenciát, az esetleges befektetőket, azok igényeit. El kell tudni adni a vállalkozást. A befektetők egyrésze – mint én – emocionálisan dönt, tíz másodperc alatt. Az invesztíció folyamata azonban a valóságban sokkal hosszabb, összetettebb, komplexebb – fejtette ki Verő Barbara.
Az angyalbefektető szerint a kezdő vállalkozások esetében gyakran probléma, hogy az alapító társak összevesznek, de előfordul, hogy olyan hirtelen nő meg egy vállalkozás, hogy az irányításához szükséges vezetői ismeretek hiánya okoz problémát a működésben.
Lotfi Farbod hangsúlyozta: a gazdasági piacon csakis az lehet sikeres, aki képes kilépni a saját komfortzónájából, a teamwork, a csapatmunka feladatait egyedül is képes ellátni és minden nap tesz a hatékonyságnövelés érdekében.
A rendezvényen elhangzott: minden gazdasági átszerveződés, turbulens időszak – legyen az nemzetközi vagy hazai – nagy lehetőségeket rejt a sikerre éhező vállalkozók számára. Verő Barbara szerint a vállalkozás sikere 10 százalékban a szakmai tudáson, 20 százalékban a mentori, támogatói segítségen és 70 százalékban a befektetett munkán múlik. A ShowMe vezetői úgy vélik: nem szabad a kudarctól félni, mert a legtöbbet abból tanulhatunk.
- A vállalkozást tervezőknek tisztában kell lenniük azzal, hogy a statisztikák szerint csak a harmadik-negyedik vállalkozásuk lesz valóban eredményes, sikeres. Tehát minél hamarabb vágnak bele az üzleti tevékenységbe – legyen az szörpárulás tizenévesen egy utcafesztiválon –, annál hamarabb érhetnek el eredményeket – tette hozzá Verő Barbara.
Az interaktív beszélgetés résztvevői egyetértettek abban, hogy a fiataloknak nagyobb hangsúlyt kell fektetniük a kapcsolati tőke kiépítésére. A leendő sikeres szakmai kapcsolatok alapjai ugyan lehetnek a közös egyetemi évek, azonban sok esetben most a fiatalok nem is ismerik a társaikat. A tudatosság, a bátorság, az egyéni és teammunka, a bizalom mind olyan jellemzők, ami a sikeres befektetések alapját képezik.
Az Üzleti Innovációs Klub következő rendezvényén május 13-án, kedden DEViK Cafe keretében mentorokkal, coach-okkal, nagyvállalatok vezetőivel találkozhatnak az egyetem vállalkozói szemléletű hallgatói és kérhetnek szakmai tanácsokat, építhetik kapcsolati tőkéjüket. A rendezvényre már most regisztrálhatnak az érdeklődők az alábbi linken.
Sajtóközpont - ÉE