Az átadóünnepséget pénteken rendezte a Tudományos Igazgatóság a Főépület Aulájában.
- Egy egyetem megítélésében sok szempontot lehet figyelembe venni: amellett, hogy milyen szerepet tölt be az intézménynek otthont adó város életében, kiemelt jelentőségű, hogyan járul hozzá oktatással, a tudományos és kulturális lehetőségek biztosításával ahhoz, hogy hallgatói hasznosan töltsék legszebb diákéveiket. Végső soron azonban a legfontosabb szempont, hogy az egyetem milyen szinten tud tudást átadni oly módon, hogy az új eredményeket produkálhasson. A tudományos kutatás kihívásokkal és meglepetésekkel teli folyamat, a siker pedig olykor hosszú ideig várat magára – fogalmazott köszöntőjében Csernoch László.
– Kívánom Önöknek, hogy a most elnyert pályázati támogatás segítségével eredményes tudományos projekteket zárhassanak, az odáig vezető út pedig további kutatói életpályájuk kiteljesedéséhez vezessen – zárta beszédét a DE tudományos rektorhelyettese.
Az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Programot 2024-ben hozta létre Magyarország kormánya a korábbi Új Nemzeti Kiválóság Program folytatásaként. Az idén májusban megjelent felhívásra a Debreceni Egyetemről 464-en jelentkeztek, ebből 430 volt a formailag megfelelő, érvényes pályázat.
A szakmai bírálatot az alap- és mesterszakos hallgatók esetében a karok, a doktoranduszok, doktorvárományosok és posztdoktorok esetében pedig a doktori tanácsok, illetve a doktori iskolák végezték, a pályázati felhívásban és az egyetemi szabályzatban részletezett pontrendszer alapján.
- Az ösztöndíjasok vállalása volt, hogy a tanév során témavezető felügyeletével – az oktatói, kutatói kategóriában önállóan – kutatási tevékenységet végeznek, amelynek eredményét népszerűsítik és az intézményi EKÖP-konferencián be is mutatják – ismertette Varga Zsolt, a DE tudományos igazgatója.
Az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program intézményi koordinátora kiemelte: ugyancsak kötelező feltétel volt valamennyi kategóriában, hogy a nyertesek közreműködjenek az intézmény hallgatóinak felzárkóztatásban, illetve a tehetséggondozásban.
A 265 nyertes pályázó egy vagy két féléven keresztül részesül különböző összegű, havi 125.000, 150.000, 200.000 vagy 250.000 forint összegű ösztöndíjban.
Az EKÖP keretében meghirdetett Kooperatív Doktori Program olyan, doktori képzésben részt vevő hallgatókat támogat, akik az egyetemen eredményes kutatási tevékenységet folytatnak és akik doktori hallgatói státuszuk mellett a felsőoktatási intézményen kívül, elsősorban vállalatoknál végeznek kutatómunkát, amely elősegíti tudományos eredményeik gyakorlati hasznosulását. A pályázatok szakmai bírálatát ebben az esetben a tudományos rektorhelyettes által felkért szakértői testület végezte.
A támogató döntés szerint 12 hallgató részesül 24-48 hónapon keresztül havi 400.000 forint KDP-ösztöndíjban. A nyertes pályázókon túl a programból a doktoranduszok témavezetőit és a kutatást segítő vállalati szakértőket is díjazzák.
A nyertesek teljes listája a témával korábban foglalkozó cikkben olvasható.
Sajtóközpont – BZs