A zsidó időszámítás szerint az 5785-ös szám a Teremtés óta eltelt éveket jelenti, ilyenkor a sófárfúvás hangját hallva a hívek visszatekintenek és értékelik az elmúlt esztendőt. A Debreceni Zsidó Hitközség a zsidó újév, azaz a Ros Hásáná alkalmából rendezett kedd esti ünnepségén részt vett Kossa György, a Debreceni Egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumi elnöke, valamint több egyetemi vezető is. A kuratórium elnöke köszöntőjében a Debreceni Egyetem és a Debreceni Zsidó Hitközség együttműködésének fontosságát hangsúlyozta.
- A Debreceni Egyetem, a város és a felekezetek egyként képviselik azt, hogy a megismerés vágya, a hagyomány tisztelete és a törvények betartása a legerősebb összetartó erők. Mindezekben a debreceni zsidó közösség jó példával jár előttünk. Szeretném megköszönni a Debreceni Zsidó Hitközség elnökének és mindazoknak, akik a régi ünnepeket őrzik, hagyományainkat életben tartják, hogy a mai rideg világban, a trendekkel szembe menve is kitartanak az egyetemes értékek mellett. Ez a közösség olyan, akár egy család, mely békében és együttműködésben él. Ez az ünnep amellett, hogy az óévet búcsúztatja, az előttünk álló, bizakodással és reménnyel teli jövőbe mutat – hangsúlyozta beszédében Kossa György.
A díszvacsorát megelőzően Horovitz Tamás, a Debreceni Zsidó Hitközség elnöke is köszöntötte az ünneplőket. Beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy a város híres arról, hogy az együttműködő intézmények szimbiózisban dolgoznak együtt a közösségért.
- Úgy alakítjuk a zsidó közösség életét, hogy ez egy befogadó egyház legyen, jó példát mutasson, kulturális szempontból értéket közvetítsen abban a zsinagógában, amely Debrecen unikális helyszíne. Az újévi felkészülés egyben az összegzés ideje. Nehéz évet zártunk, de bízunk abban, hogy a következő elhozza a békét a világba, szeretnénk egy jobb és nyugalmasabb jövőt, melynek fontos menedéke lehet Debrecen, a Debreceni Egyetem – fogalmazott a hitközség elnöke.
A díszvacsorán köszöntőt mondott Puskás István alpolgármester is, aki hangsúlyozta: Debrecenben példaértékű az elfogadás és az összefogás.
- A zsidósággal közösen éljük meg a debreceniséget, s miközben nálunk természetes az, hogy egy nagy közösségben töltjük a mindennapjainkat, ez sok más helyen nem megszokott, emiatt büszkék lehetünk Debrecenre. Vigyázni kell erre az értékes békére, támogatni, segíteni kell. A cívisváros a béke szigete egy egyre veszedelmesebbé váló világban – hangsúlyozta az alpolgármester.
Az eseményen Faigen Smuel rabbi is köszöntötte a résztvevőket és a jövőt megédesítő, mézbe mártott gránátalma szimbolizmusáról beszélt. Az ünnepségen elhangzott, hogy a zsidó hagyományok ápolásában élen jár a Debreceni Egyetem, hiszen a képzések között is megjelenik a zsidó kulturális örökség, ezáltal a hallgatók megismerhetik a városban ma is meghatározó vallást, valamint a közösség jellegzetes szokásait.
Sajtóközpont – BZ
Csak az egymás iránt nyitott, elfogadó és jóra törekvő lelki közösség nyújthat valódi értékeket a felnövekvő generációknak – jelentette ki Kossa György, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke a hamarosan kezdődő, 5785. zsidó újév alkalmából rendezett díszvacsorán, a Pásti Utcai Orthodox Zsinagógában.