A Debreceni Egyetem Műszaki Kar (DE MK) docense is előadást tartott Nyugat-Kanadában, Vancouverben a 16th World Congress on Computational Mechanics nevű rangos nemzetközi konferencián, amelyen több mint kétezer szakember vett részt.
Mankovits Tamás, a Gépészmérnöki Tanszék vezetője a hirek.unideb.hu-nak elmondta: a Huri Dáviddal, a tanszék adjunktusával közösen összeállított előadásában a járművekben alkalmazott gumiütközők alakoptimalizálásáról beszélt, mely feladat megoldására a végeselem-módszert, valamint a mesterséges intelligenciát használták.
- Az optimalizálás során a járműalkatrész alakjának megváltoztatásával kívántuk elérni a vevői elvárásoknak megfelelő terméket, miközben a gumiösszetétel, a gumirecept változatlan marad. A kutatások széles körű laboratóriumi vizsgálatot igényeltek, melyeket a Gépészmérnöki Tanszék egyik legjobban felszerelt, Műanyag- és Gumi Anyagvizsgáló Laboratóriumában végeztünk. Az optimalizáláshoz az adatokat numerikus szimulációkkal állítottuk elő, amely a gumi nem lineáris tulajdonságai miatt önmagában is kihívást jelent – ismertette a tanszékvezető.
Kutatásukban az egyik optimalizálási feladatra a gépi tanulást, egy másikra a szimulált hűtési technikát alkalmazták, amelyekkel a globális optimum jól megközelíthető.
A témával csaknem tíz éve foglalkozik Mankovits Tamás, már két PhD-dolgozat is született erről. Számos hallgatót is bevontak a munkába, melynek köszönhetően szakdolgozatok és diplomamunkák is készültek. Eredményeik a Műszaki Kar egyik partnervállalatának az érdeklődését is felkeltették.
A hatnapos kanadai kongresszus a numerikus mechanika területén a világ legnagyobb seregszemléjének számít. Több kiemelt téma is volt, amelyek közül a mesterséges intelligencia alkalmazása a numerikus mechanikában, valamint az úgynevezett digitális iker (digital twin) technológia aktuális eredményei tartottak számot a legnagyobb érdeklődésre.
- A központban a végeselem-módszer állt, amely a leghatékonyabb számítógépes technológia a mérnöki szerkezetek várható viselkedésének numerikus úton történő vizsgálatára. A végeselem-módszer gépészmérnöki képzésünk egyik meghatározó tantárgya, több végeselemes szoftver is hallgatóink rendelkezésére áll. Nagyon hasznos és inspiráló volt olyan szakemberekkel beszélni, akik a végeselemes szoftverek fejlesztésében dolgoznak, például a Dassault Systems műszaki igazgatójával. A Dassault Systems fejleszti többek között az egyik CAD szoftvert, amelyet a képzésünkben mi is használunk – emelte ki a Műszaki Kar docense.
Mankovits Tamás hozzátette: Vancouverben található a világ egyik vezető egyeteme, a University of British Columbia, mely a QS világranglistáján a 38. jelenleg.
- Ottlétem során meglátogattam Gyenge Előd professzort, aki jelenleg üzemanyagcella-kutatással foglalkozik. Megbeszélésünk során megállapodtunk abban, hogy együttműködünk, valamint lehetőség szerint közös projekteket kezdeményezünk – részletezte a DE MK tanszékvezetője.
Sajtóközpont - OCs