Díjazott egyetemi professzor

Tanulmány kategóriában Artisjus Irodalmi Díjat vehetett át Bényei Tamás egyetemi tanár. A Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Angol-Amerikai Intézet Brit Kultúra Tanszék professzora Az angol irodalom története könyvsorozat 1930-tól napjainkig 1-2. rész címet viselő köteteiért részesült az elismerésben.

Bényei Tamás fő kutatási területe a kortárs angol regény, de egyetemi oktatói tevékenysége mellett műfordítással is foglalkozik.

1999-ben Kanyó Zoltán-díjban, 2005-ben Alföld-díjban, 2016-ban pedig József Attila-díjban részesült.

A Kijárat Kiadó gondozásában megjelent, hétkötetes Az angol irodalom története sorozat egyszerre nyújt történeti áttekintést és foglalkozik az irodalomtudomány legfrissebb kérdéseivel is.

„A hét köteten közel száz irodalomtudós dolgozott, a főszerkesztés feladata pedig egyedül Bényei Tamásra maradt a kiváló Shakespeare-kutató, Kállay Géza 2017-ben bekövetkezett váratlan halála után. Bár ez a teljesítmény önmagában is elismerésre méltó lenne, ezúttal legalább ennyire ünnepeljük a szerzőt, aki egyszerre szól az angol irodalomban járatosakhoz és járatlanokhoz, izgalmas és mély értelmezéseivel mutatva meg, mennyivel több egy effajta koncepciózus irodalomtörténet szócikkek összességénél” – írta méltatásában Szilágyi Zsófia, az irodalmi elismeréseket odaítélő vezetőség egyik tagja.

A döntést irodalomtörténészekből és írókból álló bizottság készíti elő, ebben idén Szilágyi Zsófia mellett Báger Gusztáv, Báthori Csaba, Bazsányi Sándor, Grecsó Krisztián, Margócsy István, valamint Szörényi László vett részt.

Az Artisjus-díjat alapítása óta eddig 89 költő és író vehette át.

Az idei díjátadó Artisjus-gálát május 6-án rendezték Budapesten, a Magyar Zene Házában.

Sajtóközpont – BZs

Forrás, fotó: artisjus.hu, Labancz Viktória