Mozgásban a gyógyulásért – az emlőrák elleni küzdelem jegyében

Október 20-án, vasárnap rendezik az I. Globus-Mozaik Med Futónapot a Vekeri-tónál, az eseménnyel az emlőrák elleni küzdelemre és a megelőzés fontosságára szeretnék felhívni a figyelmet. Emellett a támogatásokból befolyt összegből egy emlősebészeti eszköz beszerzésére gyűjtenek a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Sebészeti Klinikája részére.

A Mozaik Med Sportegyesületet 2018-ban alapította két fiatal orvos, a nyíregyházi Bana Richárd és a Debreceni Egyetem Klinikai Központ sebésze, Illésy Lóránt. A sportos orvoscsapat a két városban egyre gyarapodó létszámú közösségi futásokat szervez, emellett több sikeres nyíregyházi futóesemény után ezúttal hagyományteremtő szándékkal a cívisvárosban hívják versenyezni és jótékonykodni a sportszerető lakosságot.

A családi hangulatú I. Globus-Mozaik Med Futónapot október 20-án, vasárnap rendezik meg a Vekeri-tónál.

- Miután eldöntöttük, hogy lesz futóverseny Debrecenben és hogy én szervezem a debreceni csapattal, törtem a fejem, hogyan tudnám összekapcsolni a sebészettel. A választott szakterületeim, melyekben minden nap dolgozom, a transzplantációs sebészet és az emlősebészet. Ezek közül az emlősebészet területén az ország egyik legnagyobb centruma a debreceni, melynél az esetszámok növekvő tendenciát mutatnak. Adta magát az ötlet, hogy az egész futóversenyt a jótékonyság köré szervezzük, és egy olyan eszközre kell gyűjteni, aminek biztosan hasznát vesszük a mellrák gyógyításánál: ha már csak egy mellrákos nővel többet szűrnek ki időben és gyógyul meg az eseménynek hála, akkor már megérte a szervezés – hangsúlyozta Illésy Lóránt.

A futónap résztvevői három táv közül választhatnak. Az 1,3 kilométeres jótékonysági futam teljesíthető futva vagy sétálva is és a Légvárkaland  gyermekfutammal együtt indul. Ezen kívül 4 kilométeres MediWears rövidtáv és 10,8 km-es MozgásKlinika hosszútáv szerepel a választékban. A szintidőket úgy adták meg, hogy a távok kényelmes tempóban, gyakorlatilag egy erősebb sétával is teljesíthetők, így mindenkit arra buzdítanak, hogy merjen nevezni, mozduljon ki otthonról.

A Globus Konzervipari Zrt. támogatása mellett a Debreceni Egyetem vezetése, Debrecen város vezetése, a családokért felelős államtitkár, valamint a DVSC Schaeffler női kézilabdacsapata is a kezdeményezés mellé állt.

A Debreceni Egyetem kancellárja, Bács Zoltán a futóverseny védnöki szerepét vállalta, míg Tóth Dezső, a Sebészeti Klinika igazgatója szakmai fővédnökként támogatja az eseményt.

A futónapon összegyűjtött támogatásból a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Sebészeti Klinika számára egy emlősebészeti eszközre, egy úgynevezett gamma-kamerára gyűjtenek, ami lehetővé teszi az izotóppal jelölt őrszemnyirokcsomó pontos detektálását.

- A mellrák jellemzően a nyirokutakon keresztül ad áttétet először, mely nyirokutak első csomópontja az "őrszem nyirokcsomó". Ezt a nyirokcsomót eltávolítva műtétileg vizsgálhatóvá válik, hogy van-e benne áttét. Ezzel a betegség stádiumát tudjuk pontosítani, ezáltal a kezelés és a prognózis megállapítható. Műtét előtt teknécium izotópot kap a beteg, amely fehérje molekulához van kötve és méreténél fogva az első, őrszem nyirokcsomónál halmozódik fel. Ezt a felhalmozódott izotóptömeget tudja észlelni a gamma-kamera, segítséget nyújtva ezzel a sebész számára, hogy biztosan azt a nyirokcsomót távolítsa el, amit szükséges – avatott be a klinikaigazgató.

Tóth Dezső hangsúlyozta: egy ilyen gamma-kamera segítségével percek alatt elvégezhető a beavatkozás. Tehát nemcsak hatékony, de gyors műtét is lehetséges a segítségével, ez pedig mind a betegnek, mind a sebésznek és az ellátó személyzetnek előny.

Jelenleg is használnak ilyet az intézményben, ám a megtöbbszöröződött éves esetszám indokolttá teszi egy új, modern gamma-kamera beszerzését.

Az október 20-i futónapon a DEAC szabadidősport szakosztálya és a DEDM is képviselteti magát.

- A Debreceni Egyetem Dolgozói Mozgásprogramja (DEDM), ahogy neve is mutatja, az egyetemi dolgozók programja, és annak résztvevői, az egyetemi dolgozók közül sokan támogatják az olyan nemes célokat, mint a Sebészeti Klinika részére történő eszközbeszerzés. Ezért a DEDM-tagok közül többen folyamatosan népszerűsítjük a rendezvényt, ott leszünk a szakmai napon és a futónapon is – fogalmazott Mag Zoltán szakosztályvezető.

A családbarát rendezvényt ugyanis Prevenciós Nap előzi meg szombaton a DE Forest Center Debrecen épületében (Tüzér u. 4.), amelyet a Magyar Orvosi Kamara is támogat.

A fórum – amellett, hogy már a másnapi futóversenyre hangol – érdekes előadások és izgalmas kerekasztal-beszélgetések segítségével fókuszál az emlőrák elleni küzdelemre. A szakma elismert szakemberei álltak a Prevenciós Nap mellé, a Debreceni Egyetem vezetése szintén támogató. A rendezvény fővédnöke Szilvássy Zoltán rektor.

A szervezők bíznak abban, hogy az adományok elérik majd azt az összeget, ami érdemben segíteni tudja a készülék beszerzését. A gamma-kamera ára típustól függően nyolcmillió forintnál kezdődik, így minden támogatói jegy számít. Az adományozási lehetőséget október 31-ig, a teljes "pink október" idejére kiterjesztik.

Az I. Globus-Mozaik Med Futónap "zöld" esemény, így például nem lesznek műanyag poharak. A szervezők kérik, hogy minden futó vigyen magával kulacsot, illetve ügyeljen a tó környezetének tisztaságára, valamint lehetőség szerint érkezzenek a helyszínre tömegközlekedési eszközökkel.

Nevezni már csak a helyszínen lehet, de támogatói jegyeket ezen a linken továbbra is válthatnak. A támogatói jegyek száz százalékát az eszköz beszerzésére fordítják. A futónapra érdemes időben, még reggel 8 óra előtt érkezni, illetve aki online nevezett, szombaton a Prevenciós Nap helyszínén is felveheti a rajtcsomagot.

Sajtóközpont: PKZs