A résztvevő tanárok a Szegedi és a Pécsi Tudományegyetemről, a Balassi Intézetből, az Apor Vilmos Katolikus Főiskoláról, a Károli Gáspár Református Egyetemről, az Eötvös Lóránd Tudományegyetemről és a Zágrábi Egyetemről érkeztek. Emellett természetesen részt vettek a Nyári Egyetem saját tanárai, illetve 16 kárpátaljai magyartanár is.
A konferenciát megnyitó Maticsák Sándor, a Nyári Egyetem egykori tanulmányi igazgatója elmondta, hogy a nyelvtanításban nagy szerepe van az országismeretnek, amely több módon is megjelenik a nyelvkönyvekben. A pusztaromantika – a bárányfelhős Hortobágyon a juhász kavargatja a bográcsban a gulyáslevest, lábánál egy pulikutya üldögél – után tovább kellett haladni a modernebb kommunikációs módszerek felé, amelyet megítélése szerint az intézmény oktatási anyagai sikerrel alkalmaztak.
Rácz István professzor Debrecen kulturális értékeit mutatta be, majd a filmek nyelvórán való használatáról hallhattak a megjelentek. A délutáni programban a résztvevők megtudhatták, hogyan lehet a kortárs irodalmat megismertetni a haladó és felsőfokú nyelvtudással rendelkező hallgatókkal kooperatív munkaformákban. Ezután magyar dalok magyarórán való tanítása következett, ahol a rockzenétől a rap-ig széles skáláját mutatta be a műfajnak az előadó. A nap zárásaként pedig a népmesék és a népdalok felhasználásáról esett szó, ahol elhangzott, hogy érdemes már a középhaladó, de akár a kezdő szinteken is foglalkozni ezekkel a műfajokkal.
Érdekes színfoltja volt a résztvevőknek az Ukrajnából érkezett tanárok csoportja. A 16 kolléga jelenleg 6 évestől felfelé mindenféle korosztályt tanít magyar nyelvre. Vannak olyan elsős osztályok általános iskolákban, ahol csak ukránul tudnak a gyerekek. Mint megtudtuk, a felnőttek többsége azért tanul magyarul, mert szeretne Magyarországra telepedni. A kollégák a Károli Gáspár Református Egyetem és a Debreceni Nyári Egyetem közös képzésén is részt vettek, ahol nem csak új módszerek elsajátítására nyílt lehetőségük, hanem más aspektusból hallhattak a magyar mint idegen nyelv tanításáról.
Pogány Emese