A közös munka több évtizedes múltra tekint vissza, a múzeum munkatársai korábban is közreműködtek az egyetemi és a PhD-hallgatók szakdolgozatának, disszertációjának témavezetésében, bírálatában, de opponensként is gyakran szerepet vállaltak a kar Néprajzi Tanszékének életében.
A most kötött négy éves megállapodásnak köszönhetően a hallgatók a múzeum új állandó, valamint időszaki kiállításainak megismerése mellett a gyűjtemények, archív anyagok feldolgozásában és a terepmunkában is részt vehetnek.
– Az országban kizárólag a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Karán (BTK) zajlik múzeumpedagógiai szakirányú képzés, ezért különösen fontos a gyakorlatorientált oktatómunka, hogy a hallgatók neves intézmények magasan kvalifikált munkatársaitól sajátíthatják el hivatásuk legfontosabb tudnivalóit – mondta el a hirek.unideb.hu portálnak Keményfi Róbert, a BTK dékánja. A Néprajzi Tanszék vezetője kiemelte: az együttműködésnek köszönhetően a hallgatók a legautentikusabb forrásból ismerhetik meg a hazai, az európai és az Európán kívüli hagyományokat.
– Mivel kevés a megfelelő gyakorlati ismerettel rendelkező, egyetemről frissen kikerülő szakember, így számunkra kiemelt feladat az oktatás támogatása, hiszen csak így biztosítható a generációváltás során a megfelelő utánpótlás – hangsúlyozta Kemecsi Lajos, a Néprajzi Múzeum főigazgatója.
A Nemzeti Kulturális Tanács tagja kiemelte: a Debreceni Egyetem képzése naprakészen tud reagálni a múzeumok igényeire, hiszen a múzeum a tudományos munkák elkészítésében is segítséget tud nyújtani, emellett a hallgatók megismerhetik egy kultúrstratégiai intézmény belső felépítését és működését egyaránt, hiszen a múzeum új épületben nyitja meg kapuit 2022-ben.
A tudományos-szakmai együttműködés keretében még ebben az évben közös néprajzi szakmai konferenciát rendeznek, amelynek anyaga várhatóan könyv formájában is megjelenik majd.
A most megkötött megállapodást négy év múlva, a tapasztalatok összegzése után várhatóan meghosszabbítják.
Sajtóiroda - BZs