- A Tudomány Napja a TTK-n rendezvényünket öt éve indítottuk el a Természettudományi és Technológiai Kar hetven éves jubileumához kapcsolódóan. A motivációja a rendezvénynek az, hogy úgy gondoljuk, a TTK méltán lehet büszke a tudományos eredményeire. Felsőoktatási intézmény vagyunk, viszont a nálunk folyó oktatásnak talán a legfontosabb jellemzője az, hogy világszínvonalú kutatási háttérre épül és a tudományos kiválóságunkat számokkal is alá tudjuk támasztani. Ha csak a közelmúlt eredményeit nézzük: öt szervezeti egységünk nyerte el az MTA Kiváló Kutatóhely megtisztelő címet, de az egyéni kiválósági pályázatokon is jelentős sikereket értünk el. A karon jelenleg a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat tíz kutatócsoportja működik, de vannak Lendület-nyertes munkatársaink is. A kutatómunka hátterét a minőségi infrastruktúra jelenti, ezen a területen is jelentős előrelépést értünk el, Magyarország TOP 50 kiváló kutatási infrastruktúrájának listáján két laboratóriumunk is szerepel – részletezte Kun Ferenc.
A dékán kiemelte: a rendezvény egyfajta seregszemléje az elért sikereknek, másrészt nagyon fontos szerepe van abban, hogy megismerjék egymás munkáját, a különböző intézetekben működő kutatócsoportok eredményeit, ezzel inspirálva az együttműködést.
- A célunk, hogy a felfedező és az alkalmazott kutatás, fejlesztés és innováció egyfajta szimbiózisát valósítsuk meg. Ezen a területen vannak még teendőink, főleg az eredményeink hasznosítását tekintve – mondta a dékán a megnyitón a Learning Centerben.
A rendezvényen Bene Tamás, a Kutatáshasznosítási és Technológiatranszfer Központ munkatársa arra hívta fel a figyelmet, hogy fordíthatják jövedelmezővé kutatási eredményeiket a szakemberek.
A program második szekciójában bemutatkoztak az idén 75 éves TTK intézetei: Matus Gábor a Biológiai és Ökológiai Intézet történetét idézte fel, Domonkos Dávid a biotechnológiáról mint tudományágról beszélt és a Biotechnológiai Intézet történetéről számolt be, Zilizi Gyula a Fizikai Intézetről osztott meg ismereteket, Lóki József a földtudomány 75 évéről szólt, Bazsa György a Kémiai Intézetet mutatta be, míg Vincze Csaba a száz éves matematikaoktatásról prezentált.
Sajtóközpont