„A pedagógus nem lehet elkeseredett, megtorpant ember, mert a pedagógusnak egyetlen karizmája van: a jövőbe vetett hit optimizmusa.” – idézte Karácsony Sándor (1891-1952), a Debreceni Egyetem Neveléstudományi Tanszék meghatározó professzora, pedagógus, pszichológus, nyelvész gondolatait megnyitójában Engler Ágnes.
A DE BTK Neveléstudományi Tanszék vezetője kiemelte: a pedagógia olyan nagy alakja előtt tiszteleg a rendezvény, aki az elméleti kutatások mellett a gyakorlatban is megélte az oktatás sikereit, buktatóit egyaránt. Karácsony Sándor neveléstörténeti és filozófiai megállapításai, a tudományos gondolkodás megteremtésének szükségességéről megfogalmazott gondolatait nem kell „leporolni”, hiszen azok ma is aktuálisak.
Engler Ágnes kiemelte: minden tisztelet kijár a múlt kutatóinak, akiknek a jövő eredményeit köszönhetjük.
A gyűjteményi szimpózium 2012-ben indult útjára azzal a céllal, hogy lehetőséget teremtsen a Karácsony Sándor és Kiss Árpád munkásságával foglalkozó kutatások legújabb eredményeinek bemutatására.
A szimpóziumon kutatók mellett hagyományosan hallgatók is megszólalási lehetőséget kapnak, elősegítve ezzel is a tudományos utánpótlás nevelését.
A rendezvényen Joó Orsolya és Veress Anna, a DE pedagógia minor és pedagógia BA szakos hallgatója Karácsony Sándor és munkássága, Paraczky Ágnes zenetanár Karácsony Sándor és Révész Zsófia, Brezsnyánszky László, a DE BTK Nevelés- és Művelődéstudományi Intézet nyugalmazott egyetemi tanára A csucsai front tanítványi értelmezése, Rébay Magdolna, a DE BTK Nevelés- és Művelődéstudományi Intézet egyetemi docense, a konferencia szervezője pedig Szathmáry Lajos: In memoriam S. B. címmel tartott előadást.
Az intézet őrzi és gondozza Kiss Árpád hagyatékát, illetve Kontra Miklósnak köszönhetően Karácsony Sándor munkásságával kapcsolatos gyűjteménnyel is rendelkezik.
A szakmai tanácskozáson elhangzott előadások kötet formájában is megjelennek majd a DE BTK Neveléstudományi Tanszék Gyűjteményi füzetek című sorozatában.
Sajtóközpont - BZs