Milyen messze ugrik egy ugróvillás; Hangyaháborúk a talpunk alatt; Ismeretlen élesztőgomba azonosítása; Radioaktivitás a mindennapokban; 3D térképezés és modellezés drónok segítségével; Miről mesél a folyékony arany? - mézminták elemanalitikai vizsgálata; Az olló geometriája – változatos témákban kutathatnak a diákok a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Karának idei nyári táborában is. A kar intézetei (Biológiai és Ökológiai, Biotechnológiai, Fizikai, Földtudományi, Kémiai, Matematikai) megnyitják laboratóriumaikat, ahol a tábor lakói a legmodernebb eszközökkel, a kar munkatársainak irányításával dolgoznak ki egy-egy kutatási projektet. Eredményeiket a tábor utolsó napján egy konferencián, rövid prezentációban mutatják be.
A rendezvény célja, hogy a középiskolások első kézből szerezzenek tapasztalatot a tudományos munkáról, illetve megismerjék a kar kutatási, oktatási tevékenységét.
- A TTK Nyári Tábor jubileumhoz érkezik, hiszen idén már 10. alkalommal invitáljuk karunkra a természet- és műszaki tudomány iránt érdeklődő, kutatni vágyó középiskolásokat. A tábor belépés a kutatás-fejlesztés világába és egyben egy jelentős lépés lehet az egyetemi felvételi felé is, hiszen a nálunk végzett kutatómunkát 2024-től kezdődően a felvételin plusz pontokkal ismerjük el az intézményi többletpontok között – emelte ki Kun Ferenc, a TTK dékánja.
A kar lehetőséget kínál arra, hogy az iskolákba visszatérve a diákok folytassák a táborban elkezdett kutatómunkát, tartsák a kapcsolatot a TTK intézeteivel és bekapcsolódjanak a tehetséggondozó programokba. A táborban a kutatómunkát színes programokkal egészítik ki, az ismeretterjesztő előadások és laborlátogatások mellett az egyetemi diákélet szépségeit is igyekeznek bemutatni a szervezők.
Az augusztus 21-től 26-ig tartó TTK Nyári Tábor ingyenes, jelentkezni a regisztrációs űrlap kitöltésével május 31-ig lehet.
Aki szeretne részt venni a táborban, annak motivációs levelet (maximum egy oldal terjedelemben foglalja össze, hogy miért kíván részt venni a táborban és mit vár tőle), szaktanári ajánlást, valamint pályamunkát (amelynek témája összhangban van a választandó kutatási iránnyal vagy érdeklődési körrel – biológia, fizika, földrajz, kémia vagy matematika – minimum 3-4 oldal forrásmegjelöléssel ellátva) kell küldenie a ttknyaritabor@science.unideb.hu e-mail címre. A motivációs levél, a szaktanári ajánlás, valamint a pályamunka beküldési határideje: június 15.
A motivációs levelek és pályamunkák elbírálása után választják ki azokat, akiket fogadnak a nyári táborban. A kiválasztott diákokat e-mailben tájékoztatják a táborozással kapcsolatos teendőkről. Bővebb információ.
Sajtóközpont - CzA