A jövő gyógyszerészeit keresték a Debreceni Egyetemen

Négyfordulós vetélkedő keretében 16 kelet-magyarországi középiskolás mérte össze kémiából, fizikából és biológiából szerzett ismereteit a Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Karának második Természettudományi Versenyén, amelynek legfőbb célja a gyógyszerészutánpótlás biztosítása volt.

Haimhoffer Ádám, a DE GYTK tanársegéde, a verseny egyik ötletgazdája a hirek.unideb.hu-nak elmondta: a vetélkedő első fordulójára – főleg Kelet-Magyarországról – 37-en küldtek valamilyen általuk kedvelt vagy érdekesnek tartott kémiai, biológiai vagy fizikai kísérletet bemutató rövid (maximum háromperces) videót, amelyben magyarázatot is adtak a kísérlet során tapasztaltakról. A YouTube-ra is feltöltött kisfilmeket a legtöbben iskolai laborokban rögzítették, de akadtak olyanok is, akik otthon, a konyhában vagy a kertben készítették el a felvételeket.

- Az elmúlt évieknél most sokkal jobb, ötletesebb videókat kapott a zsűri. Érezhető volt, hogy a tavalyi kisfilmeket sok idei versenyző megnézte és levonta azokból a tanulságokat, ami nagy öröm a rendezőknek – hangsúlyozta Haimhoffer Ádám.

Pető Ágota, a DE GYTK tanársegéde kiemelte: a zsűri olyan sok kiváló videót látott, hogy a döntőbe az eredetileg tervezett 15 helyett 16 versenyzőt juttatott be.

A négyfordulós döntőt a Debreceni Egyetem Learning Centerében tartották, egyebek mellett Debrecenből, Kisvárdáról, Tiszafüredről, Miskolcról és Tiszavasváriból érkeztek versenyzők. Míg az első körben 40, kémia, biológia, fizika tantárgyakból és gyógyszerészetből feltett elméleti kérdéssel kellett megbirkózniuk a résztvevőknek, a másodikban kenőcsöt készítettek. A harmadikban számolási feladatok vártak rájuk, míg az utolsó körben 20 kérdéses tesztet töltöttek ki.

- A verseny célja a természettudományok népszerűsítése az erre fogékony, tehetséges középiskolás diákok körében. A jó eredményt elérők akár pluszpontot is szerezhetnek a 2024/2025-ös tanév felvételi eljárására a Debreceni Egyetem gyógyszerésztudományi képzésére – emelte ki a megnyitón Bácskay Ildikó, a DE GYTK oktatási dékánhelyettese.

Hozzátette: a kedvező visszajelzéseket látva úgy döntöttek, hogy a következő években is megrendezik a versenyt.

Az első helyet végül Ferenczi Ákos, a Tiszavasvári Váci Mihály Gimnázium diákja szerezte meg a DE Gyógyszerésztudományi Kar Természettudományos Versenyén. A második helyen Bodnár Eszter, a Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium diákja végzett. A harmadik helyre Koda Vandát, a nyírbátori Báthory István Katolikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium tanulóját sorolta a zsűri. Ők 100 ezer, 50 ezer, illetve 30 ezer forintos, műszaki cikkekre beváltható utalványokat kaptak.

A legtöbb like-ot a YouTube-ra feltöltött videójára Borbély Hanga, a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája diákja kapta, aki ezért egy márkás hangszórót nyert.

A versenyre a legtöbb diákot a Debreceni Szakképzési Centrum Vegyipari Technikum, a debreceni Tóth Árpád Gimnázium, valamint a Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium delegálták, amit a szervezők egy, egy 50 ezer forintot érő vegyszercsomaggal ismertek el.

Sajtóközpont – OCs